Dziwny przypadek znikającej wody…

Na promie | Brak komentarzy

Nie ma na świecie takiego dźwigu, który byłby wystarczająco mocny i silny, aby unieść 20.000 tonowego olbrzyma w powietrze. Nie mniej jednak przecież każdy statek od czasu do czasu musi zostać odmalowany lub musi przejść kontrolę kadłuba, etc., a zrobienie tego, kiedy jednostka unosi się na wodzie jest po prostu niemożliwe. A zatem, jak to można rozwiązać?

To proste! 🙂 Wystarczy usunąć wodę wokół statku i to wcale nie za pomocą magicznego „czary mary, abrakadabra”, ale przy użyciu suchego doku. Zresztą sami zobaczcie na naszym filmie:

 

Podsumowując:
1. Suchy dok to olbrzymi zbiornik – tak duży, że zmieści się w nim statek.
2. Drzwi, które wyglądają jak wejście do kanału, zamykane są na czas wprowadzania statku do środka.
3. Potężne pompy wypuszczają wodę z doku, aby statek mógł bezpiecznie osiąść na dnie. No i proszę, teraz kadłub jest dostępny ze wszystkich stron!
4. Kiedy prace remontowe dobiegną końca, zawory zostają otwarte, a dok ponownie napełnia się wodą.
5. Statek znów unosi się na wodzie i swobodnie może wypłynąć na otwarte morze.

 

Nie przegapcie następnego odcinka z naszej serii “Jak to działa?”! Ja na przykład czekam na każdy z niecierpliwością, ponieważ okazuje się, że wcale nie wiem o statkach tyle, ile sądziłam, że wiem 😉

Wszystkie odcinki możecie zobaczyć na naszym kanale YouTube!

Zapraszamy też na stronę stenaline.pl, gdzie znajdziecie więcej informacji o prowadzących program oraz komplet innych informacji. I nie nudnych, zapewniam Was 😉