Gruszka dziobowa: dzięki niej dbamy o naszą planetę!

Na promie | Brak komentarzy

Widzieliście kiedyś podobny do żarówki albo nosa, kształt wystający z dziobu statku? Nasze promy też mają coś takiego. Ale co to właściwie jest i po co zostało tam zamontowane?

Gruszka dziobowa to bardzo sprytny wynalazek, który pomaga zmniejszyć opór statku w czasie rejsu. I wtedy w rezultacie mamy: większą prędkość i mniejsze zużycie paliwa – a zatem niższe koszty i lepszy wpływ na środowisko.

Chodzi przede wszystkim o zwalczanie oporu fal, zresztą sami to zobaczycie dokładnie w drugiej części naszego filmu z cyklu Jak to działa?

Tak to właśnie wygląda. Gruszka wytwarza własne fale, które w dużej mierze eliminują fale generowane przez dziób, z którym walczy na wodzie każdy statek.

Także następnym razem, kiedy zobaczycie na dziobie statku taką gruszkę, będziecie wiedzieli, że jest tam po to, aby statek płynął płynniej, jednocześnie oszczędzając pieniądze i dbając o nasze środowisko 🙂

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania na temat działania statków, które chodzą Wam po głowie, to dajcie znać w komentarzach!

I pamiętajcie, że mamy dla Was jeszcze osiem części z tej zabawnej, a zarazem edukacyjnej serii Jak to działa?, więc zaglądajcie na naszego bloga i stronę internetową 😉