Jak się waży statek?

Na promie | 2 komentarzy

Jeśli oglądaliście nasz pierwszy odcinek z serii “Jak to działa” pod tytułem W jaki sposób statki unoszą się na wodzie?, to pewnie pamiętacie, że siła wyporu jest równa ciężarowi wody wypartej przez dany przedmiot. To oczywiście prawo Archimedesa. Ale teraz jak ustalić ciężar tej wody?

Konstruktorzy statków rozwiązali ten problem i malują specjalne znaki (podziałkę zanurzenia) po każdej ze stron kadłuba.  Zresztą zobaczcie to sami na naszym filmie:


Jak widzicie, podziałka zanurzenia jest używana do… mierzenia zanurzenia statku. Trochę wychodzi nam z tego masło maślane, ale na szczęście na filmie bardzo klarownie ta sprawa została wyjaśniona 😉

Maksymalne zanurzenie jest oznaczone pierścieniem z linią prostą pośrodku. Ten znak nazywany jest Marką Plimsolla od angielskiego polityka Samuela Plimsolla, który pracował nad tym, aby marynarze wiedli bezpieczniejsze życie. A czysty znak na boku zapobiega przeciążeniu statku.

Tym samym odczytując zanurzenie na znakach, można określić wyporność statku.

Wiecie teraz już trochę więcej o jednostkach pływających, ale wciąż za mało? W takim razie koniecznie oglądajcie następne odcinki z naszej zabawnej serii “Jak to działa?”!

 

A wszystkie dotychczasowe części możecie zobaczyć na naszym kanale YouTube!

Zapraszamy też na stronę stenaline.pl gdzie zamieściliśmy więcej informacji o prowadzących program!????


Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.