O 300 kroków bliżej do bardziej zrównoważonej przyszłości

Na promie | Brak komentarzy

Jakiś czas temu wyruszyliśmy w podróż, która pozwoli nam stać się bardziej “zieloną” firmą promową. Koncentrujemy się w niej na czterech obszarach, opracowanych zgodnie z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ i dostosowanymi do naszej działalności: Czysta Energia, Odpowiedzialne Zużycie, Dobre Zdrowie & Samopoczucie oraz Życie Pod Wodą. Od 2006 roku pracujemy nad zmniejszeniem zużycia energii i paliw, a w lipcu wdrożyliśmy już nasz trzysetny projekt.
Naszą wizją jest “Połączenie Europy dla zrównoważonej przyszłości”. Wiecie, że 90% towarów transportowanych na świecie, trafia tam właśnie drogą morską? Dlatego branża żeglugowa odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o wpływ handlu międzynarodowego na środowisko. Okazuje się, że transport morski jest najbardziej ekologicznym sposobem transportu. Jednak nasz klimat i środowisko wciąż są zagrożone. Poznajcie kilka naszych projektów, których się podjęliśmy w 2017 roku.

300 projektów o zmniejszonym zużyciu energii

W 2006 roku uruchomiliśmy Program Oszczędności Energii (ESP) w celu zmniejszenia zużycia paliwa zgodnie z naszym celem: mniej o 2,5 procent rocznie. W lipcu 2017 r. zrobiliśmy projekt numer 300, kiedy to zastąpiliśmy regulatory głównych silników Stena Scotia, statku na trasie Rotterdam – Killingholme. Roczne chcielibyśmy oszczędzać 3% paliwa. Krótko mówiąc, zainstalowaliśmy nowoczesną jednostkę sterującą i automatyczny silnik, aby uzyskać równomierne i dokładne zasilanie paliwem. Wcześniej takie usprawnienia wprowadziliśmy na czterech innych promach, w tym na Stena Spirit, który kursuje na trasie Gdynia – Karlskrona.

Wymiana 1 000 000 plastikowych toreb

Tworzywo sztuczne, które często trafia do morza to wciąż rosnący problem dla środowiska. Dlatego postanowiliśmy wymienić zwykłe torby plastikowe na takie wykonane z materiałów biodegradowalnych. To ważny krok w naszych wysiłkach zmierzających do stopniowego wycofywania zwykłych jednorazowych plastikowych siatek z pokładów naszych wszystkich 36 promów w latach 2017-2018. Latem 2017 wymieniliśmy też 1,3 miliona jednorazowych kubków, zastępując je tymi z tworzywa biodegradowalnego.

Łączymy nasze promy z lądowym systemem zasilania

A to właściwie nic nowego! W 1989 roku zaczęliśmy podłączać promy do lądowych źródeł energii. Natomiast nowością jest to, że cztery z naszych sześciu portów w Szwecji są teraz podłączone do lokalnej sieci elektrycznej.
Ostatnim terminalem w tym projekcie jest Trelleborg, na południu Szwecji, gdzie możemy teraz połączyć dwa statki M/S Skåne i M/S Mecklenburg-Vorpommern. Oznacza to, że maszyny na pokładzie są całkiem wyłączone, redukując emisje praktycznie do zera. W 2016 roku wszystkie podłączenia elektryczne Stena Line przyczyniły się do zmniejszenia emisji CO2 aż o 12 500 ton, co odpowiada rocznemu zużyciu 6500 przeciętnych samochodów osobowych.

To były trzy z naszych zrównoważonych projektów jak do tej pory. Dla naszej firmy zrównoważony rozwój to nie jest tylko ochrona środowisko. Staramy się również dbać o zdrowie, bezpieczeństwo i dobre samopoczucie każdego, kto u nas pracuje oraz z nami podróżuje. Oczywiście w 2018 roku będziemy kontynuować naszą zrównoważoną podróż i mamy nadzieję, że się do nas przyłączycie!