Wszystko, co powinniście wiedzieć o Sztucznej Inteligencji w Stena Line.

Na promie | 2 komentarzy

W ramach strategii Stena Line zmierzających do zmniejszenia zużycia paliwa w żegludze oraz zminimalizowania wpływu transportu morskiego na środowisko, prowadzimy pilotażowy program wdrażania technologii sztucznej inteligencji (AI) na pokłady statków. Oto kilka podstawowych punktów, które powinniście znać w kwestii AI:

  • Współpracujemy z Hitachi – model ma pomóc przewidywać zużycia paliwa przez konkretny statek na określonej trasie. Ma być to wsparcie dla kapitana i oficerów podczas planowania rejsu.
  • Model AI wciąż jest w fazie rozwoju i powstaje wraz z załogą. Pierwsze badanie pilotażowe odbywa się na promie Stena Scandinavica, pod nadzorem kapitana Jana Sjöströma, który w tej dziedzinie ma już ponad 40 lat doświadczenia.
  • Cel projektu to stworzenie modelu, który podczas planowania każdej podróży byłby tak precyzyjny, że stałby się niezawodnym systemem wspomagania decyzji dotyczących żeglugi. Bardzo istotne byłoby wspomaganie przewidywania prądów morskich (obecnie to jedna z najbardziej skomplikowanych zmiennych), co byłoby świetnym wspomaganiem każdego kapitana, czy oficera.
  • Docelowo AI miałoby działać na wszystkich statkach do 2021 roku.

Zaciekawiłam Was? Więcej informacji w linku: https://www.stenaline.pl/media