
Zapraszamy do tańca
Jak to sparafrazował mój znajomy: tańczyć każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej. To prawda. I nie chodzi o to, żeby od razu być mistrzem parkietu, ale dać się ponieść muzyce i jednocześnie przy tym wyzwolić w sobie endorfiny: hormony wywołujące dobre samopoczucie.
Taniec zalicza się do czynności kulturalnych. Najprostszy podział, jakiego można dokonać, to wyodrębnienie trzech odmiennych sfer działalności ludzkiej, w których się rozwinął: religia, rozrywka i sztuka. Może być również formą terapii, wchodzić w skład niektórych dyscyplin sportowych ( np. pojawia się w gimnastyce artystycznej, w łyżwiarstwie figurowym), a dla niektórych jest po prostu pracą. Jedno jest pewne. Taniec ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie psychofizyczne i stanowi pewną formę komunikacji niewerbalnej.
Zaczęłam się zastanawiać, jaka jest właściwie historia tańca. Okazało się, że archeologiczne dowody świadczące o jego początku pochodzą z 3300 r. p.n.e. i są to malowidła nagrobne przedstawiające figury taneczne. Przed wynalezieniem pisma, taniec był ważnym elementem przekazywania historii z pokolenia na pokolenie. Wykorzystywano go też w różnych uzdrawiających rytuałach, w celu sprowadzenia deszczu w czasie suszy, żeby zapewnić myśliwym obfite łowy, czy też wzbudzić w wojownikach odwagę przed walką. Od razu stają mi przed oczami plemiona indiańskie lub afrykańskie.
Natomiast w kulturze europejskiej najwcześniejsze wiadomości na temat tańca pochodzą od Homera, który w Iliadzie opisuje grecką choreę (z greckiego taniec). Inny opis, jaki dotrwał do naszych czasów pochodzi z Biblii ze Starego Testamentu i mówi o królu Dawidzie, który tańczył przed Arką Przymierza.
Współcześnie spotykamy się z wieloma formami tańca, zarówno w teatrach jak i na ulicy (np. breakdance). I oczywiście w klubach, na imieninach u cioci czy weselach 😉
Dlatego pomyślałam sobie, że warto Was poinformować o nowości Stena Line i Rejsach z nauką tańca. W czasie pobytu na promie będzie można podszkolić się u nauczycieli tańca ze szkoły Salsa Kings i zobaczyć, jak to robią profesjonaliści.
Zresztą sami zobaczcie szczegółowy program wyjazdu, cenę i co się w niej zawiera na stronie internetowej kliknij
Zawsze, kiedy oglądam w telewizji jeden z moich ulubionych tzw. talent show o tańcu, nie mogę się nadziwić, jak bardzo utalentowani są młodzi ludzie i jakie piękne emocje mogą wywołać opowiadając różne historie ruchem ciała.
To co, widzimy się na pokładzie? 🙂
Zostaw odpowiedź
You must be logged in to post a comment.
program jest mało szczegółowy, nie wiem kiedy jest nauka tańca. Chetnie bym skorzyatała, ale wolałam bym wersje z wyżywieniem
Elu, pokaz i nauka jest w ciągu rejsu dziennego, kiedy wracacie już w stronę Gdyni. Nie ma problemu, aby do tej rezerwacji dodać sobie dowolne posiłki ????