Open House Gdynia

Polska | Brak komentarzy

Słyszeliście już o pewnym wydarzeniu kulturalnym, które odbywa się w Gdyni od 2015 roku? Jeśli jeszcze nie, to koniecznie musi to nadrobić i najlepiej przyjechać do naszego miasta w dniach 27 – 28 maja tego roku!

Organizatorzy piszą o festiwalu na swoim oficjalnym profilu Facebook’owym tak:

Open House Gdynia jest częścią międzynarodowego festiwalu Open House Worldwide. Pierwsza edycja festiwalu OH odbyła się w Londynie w 1992 roku. Aktualnie OH odbywa się w ponad 30 miastach na świecie tj : Nowy Jork, Dublin, Helsinki, Barcelona, Melbourne, Rzym, Ateny… Open House rozrasta się z roku na rok.

Open House to prestiżowa impreza, podczas której otwierane są dla publiczności wybrane przestrzenie publiczne oraz mieszkania prywatne; przyciąga rzesze widzów i cieszy się ogromną popularnością na świecie.

Niezwykłość Open House polega również na udziale architektów, projektantów i właścicieli obiektów. To nie tylko budynki o wartości historycznej, ciekawe wnętrza mieszkań prywatnych, ale także, a może przede wszystkim nowe projekty architektoniczne i urbanistyczne.

W 2015 r dołącza Polska. Otwieramy Gdynię.

Rzeczywiście, jak zajrzycie na stronę Open House Worldwide, lista miast, które organizują imprezę jest imponująca. Warto może jednak zacząć od Gdyni, tym bardziej, że jak już tutaj dotrzecie, to tylko 15 minut autobusem z centrum miasta dzieli Was od naszego terminalu Stena Line. A wtedy możecie wsiąść na prom i skorzystać z następnej atrakcji, jaką są nasze rejsy do Karlskrony 🙂

Moja osobista koleżanka również udostępnia na czas festiwalu do obejrzenia swoje mieszkanie w modernistycznej kamienicy nazywanej “Bankowcem”, a zbudowanej w Gdyni w latach 1936-1939.  Co ciekawe, w podziemiach tej kamienicy (przy ulicy 3 maja 27/31)  znajduje się Mini Muzeum Bankowiec. A w nim możemy na własne oczy zobaczyć, jak przed wojną wyglądały wnętrza mieszkań.  Może nie uwierzycie, ale Muzeum powstało wyłącznie z inicjatywy lokatorów budynku.

Pomyślcie, jaką szansą jest Open House Gdynia dla miłośników fotografii, architektury i designu. Nie gwarantuję, że ktoś z mieszkańców zaprosi nas na darmową herbatkę, ale tę można zawsze wypić w jednej z licznych w Gdyni kawiarni. I to w miłym towarzystwie 😉

To co, wpadacie do nas w maju z wizytą? Bo my na Open House Gdynia na pewno będziemy! 🙂


Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.