Witaj w Gdyni!

Polska | 2 komentarzy

Często piszemy Wam o atrakcjach, które warto zobaczyć w Szwecji, a przecież zdarza się, że przyjeżdżacie do Gdyni z wyprzedzeniem i macie do dyspozycji parę godzin przed wypłynięciem promu. Dlatego chcę Wam podpowiedzieć, co można w tym czasie zrobić w naszym mieście 😉
• Skwer Kościuszki – miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. To najbardziej znany plac reprezentacyjny miasta, który leży na skrzyżowaniu ulic Świętojańskiej i 10 Lutego. Na skwerze znajduje się pomnik upamiętniający wizytę Jana Pawła II oraz płyta „Marynarz Polski”. Charakterystycznym elementem placu jest też fontanna. Oprócz tego spacerując tą trasą można podziwiać cumujące przy skwerze statki i przede wszystkim wejść na pokład ORP Błyskawicy. To jedyny zachowany polski okręt zbudowany przed II wojną światową, a jednocześnie najstarszy obecnie na świecie niszczyciel. Jest również częścią gdyńskiego Muzeum Marynarki Wojennej.
• Akwarium Gdyńskie – każdy, kto chce poznać tajemnice morskich głębin powinien je odwiedzić. Można tu zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata: z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu. Akwarium ma rozbudowaną i prężnie działającą Sekcję Edukacji. Goście, szczególnie dzieci i młodzież, mogą na zajęciach zdobyć wiedzę poprzez doświadczenia i niekonwencjonalne lekcje prowadzone przez specjalistów z dziedziny oceanografii, biologii i ochrony środowiska. Akwarium mieści się na Skwerze Kościuszki, więc nie trzeba daleko szukać.
• Ulica Świętojańska – najlepsze miejsce na tzw. shopping i zjedzenie obiadu, każdy znajdzie tu restaurację odpowiadającą jego upodobaniom. Albo kawiarnię. Na zakupy polecam też centrum handlowe Riviera z 250 sklepami, parkingiem, gastronomią, etc.
• Domek Abrahama – stoi w samym centrum Gdyni przy ul. Starowiejskiej. To dom, w którym w latach 1920-1923 mieszkał kaszubski działacz Antoni Abraham.
• Bulwar Nadmorski – piękna promenada przebiegająca między zboczem Kamiennej Góry a morzem. Wierzcie mi, to ulubione miejsce spacerów wszystkich gdynian i turystów, bez względu na porę roku. Ponad 1500 metrowy deptak posiada również szeroką i komfortową ścieżkę rowerową.
• Ekspozycja plenerowa Muzeum Marynarki Wojennej – skoro już doszliście do wspomnianego Bulwaru, to na samym jego początku od strony Teatru Muzycznego, nieopodal plaży, czynna jest atrakcyjna ekspozycja plenerowa broni i uzbrojenia morskiego. Obejmuje uzbrojenie i sprzęt bojowy, występujący od XVII wieku po dzień dzisiejszy. Szczególnie bogaty jest zbiór broni z lat II Wojny Światowej i okresu powojennego (w tym samoloty i śmigłowce lotnictwa Marynarki Wojennej).
• Muzeum Miasta Gdyni – od 2007 r. mieści się w nowym budynku blisko plaży. Jednym z głównych jego celów jest dokumentowanie i popularyzacja informacji o historii Gdyni, ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia miasta i portu w okresie II Rzeczypospolitej. Muzeum przygotowuje wystawy o tematyce historycznej, ale bardzo często gości też ważne wystawy z kraju i zagranicy, nie tylko z zakresu historii, ale szeroko rozumianej kultury i sztuki.
Obawiam się, że jednak te parę godzin na wymienione przeze mnie atrakcje Gdyni, to zdecydowanie za mało ( w samej Rivierze człowiek może spędzić pięć godzin), a przecież lista pięknych miejsc jest o wiele dłuższa. Molo w Orłowie, klif, Domek Żeromskiego, Centrum Nauki Experyment, kościoły i… Wiele innych ważnych „miejscówek”.
Cóż, obawiam się, że na wizytę w naszym mieście musicie sobie zarezerwować jednak kilka dni. Tym bardziej, że warto zobaczyć całe Trójmiasto. W każdym razie gorąco zapraszam! Obiecuję, nie pożałujecie! 😉

14352138_1323258381026493_6176585389198174897_o

Fot. Krzysztof Gnat z www.facebook.com/Gdynia

* Ogromnym wsparciem przy pisaniu tekstu była dla mnie strona www.gdynia.pl


  • Krzysztof says:

    Ale dwóch bardzo fajnych miejsc i wartych odwiedzenia nie ma liście. A są obowiązkowe w harmonogramie każdego przybysza odwiedzającego Gdynię To oczywiście …. Muzeum Emigracji oraz …. terminal Stena Line /oczywiście gdy prom przy nabrzeżu/ :).

Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.