10 rzeczy, które sprawią, że Twoja podróż na Gotlandię będzie niezapomniana cz. 1/2.

Skandynawia | Brak komentarzy

Gotlandia to największa wyspa w Szwecji i największa wyspa na całym Morzu Bałtyckim. Jednocześnie Gotlandia jest odrębna administracyjnie i obejmuje bliskie sobie wyspy Fårö, Gotska Sandön i Karlsö (Mała i Duża). Jej niemal odosobniona pozycja w środku Morza Bałtyckiego przyczyniła się do kilku wyjątkowych zjawisk, które spotkać można tylko na Gotlandii.

  1. Szafranowy naleśnik

Tradycja ma wiele elementów, a jednym z ważniejszych z nich jest oczywiście jedzenie. Jeśli jednak słowo naleśnik kojarzy Ci się z przyjemnym cienkim ciastem, to jesteś tu w błędzie. Bez mąki, ale z ryżem, to specjalny deser, który tradycyjnie jest przygotowany tylko na wyspie. Zawiera ryż, jajka, mleko, migdały, cukier i oczywiście – szafran. Tradycyjnie podaje się go z bitą śmietaną i dżemem. Idealna przekąska do fiki!

  1. Kucyki!

Dzikie konie biegające wolno! Nie są to może amerykańskie mustangi, ale ich przewagą jest to, że są zdecydowanie słodsze! Krótkie nóżki, duże oczy to jedyna udomowiona rasa kucy, która zanim człowiek opanował wyspę, rozprzestrzeniała się coraz mocniej po wyspie. Są wyjątkowo przyjazne dla dzieci, a do dziś na wyspie można je spotkać biegające wolno.

  1. Owieczki

Gotlandzka owca jest potomkiem jednej z najstarszych szwedzkich rad owiec, Gute Sheep. Są to małe owieczki o krótkiej, srebrnej wełnie, która strzyżona jest dwa razy do roku i głównie używa się ich do filcowania. Owce te prawdopodobnie spotkasz wszędzie na wyspie, a mięso jagnięce jest bardzo popularne w kuchni Gotlandczyków.

  1. Polityka

Gotlandia odgrywa szczególną rolę w szwedzkiej polityce, ponieważ od 1968 roku park Almedalen w Visby jest raz w roku na tydzień siedzibą dla liderów politycznych, organizacji pozarządowych, związki zawodowe i inne typy grup lobbystycznych, które spotykają się i debatują na tematy związane z krajem.

  1. Historyczna architektura

W pobliżu stolicy Gotlandii, Visby znajdziecie najstarszy mur miejski w północnej Europie. Prawie całe 3,6 km średniowiecznej ściany nadal otacza starą część Visby. Ściana została zbudowana w celu obrony miasta Visby w XII i XIV w. W Szwecji jedynie Visby, Sztokholm i Kalmar miały mury miejskie.

Zdjęcie: Tuukka Ervasti/imagebank.sweden.se

Gotowi na wyjazd na Gotlandię? Już niedługo druga część!

Zdjęcie główne: Tuukka Ervasti/imagebank.sweden.se