10 rzeczy, które sprawią, że Twoja podróż na Gotlandię będzie niezapomniana cz. 2/2.

Skandynawia | Brak komentarzy

Chętni do wyjazdu na Gotlandię po tym wpisie? Nie? Jeśli nadal potrzebujecie upewnienia, że to jest miejsce, w którym musicie być, poniżej kolejnych 5 powodów, dla których warto pojechać na Gotlandię.

6. Ingmar Bergman

Pisarz, reżyser i producent, Ingmar Bergman to znana szwedzka postać i nikomu jej raczej przedstawiać nie trzeba. Pomimo tego, iż urodził się w Uppsali, przeniósł się na wyspę Fårö, gdzie później również pracował i stworzył kilka filmów, które odniosły dość spory sukces. Można tam zwiedzić dom, w którym mieszkał, który aktualnie jest również muzeum jego twórczości.

7. Plany filmowe

Będąc przy temacie Ingmara Bergmana nie sposób nie wspomnieć o fotogeniczności całego obszaru. Średniowieczne domy, wiatraki na polach, plaże i lasy oraz niekończące się krajobrazy zainspirowały już niejednego filmowca. Oprócz Ingmara Bergmana, kręcono Pippi Pończoszankę i inne filmy.

8. Gotlandsdricka

Gotlandsdricka, lub drikke, jest napojem „wyskokowym”, który jest produkowany na Gotlandii od czasu Wikingów. Może być określany jako rodzaj piwa ze słodkim i gorzkim smakiem. Jest ciemnożółty (lub złoty) i zawiera jałowca, słód, chmiel, drożdże, wodę i cukier. Ponieważ alkohol jest ważony na bieżąco musi być wypity w ciągu dwóch tygodni od wyprodukowania, więc nigdy nie ma pewności, ile alkoholu w sobie zawiera (od 3 do 12%) i nie można go dostać w żadnym komercyjnym browarze. Co więcej, mistrzostwa świata w piwowarstwie odbywają się właśnie co roku na Gotlandii.

9. Gotlandssippa

Malutki, fioletowy kwiat, który kwitnie tylko i wyłącznie na Gotlandii, przez około dwa tygodnie od połowy do końca kwietnia.

Zdjęcie: Susanne Nilsson/Flickr

10. Sand Leek

Jest to rodzaj dzikiej cebuli, występuje również w innych rejonach, za to na Gotlandii jest do spotkania absolutnie wszędzie. Jest ona tradycyjnym składnikiem zupy Gotland Kajpsoppa. Aby zupa wyszła nieskazitelnie, najlepiej jest ją zrobić na Sand Leek zbieranym wczesnym latem.

I to koniec naszej listy! Gotowi na wycieczkę na Gotlandię? Pamiętajcie, że tu Magda również Was zachęcała do odwiedzenia tego miejsca, więc coś w nim musi być!

Zdjęcie główne: Tuukka Ervasti/imagebank.sweden.se