10 szwedzkich Super Kobiet na… Dzień Kobiet!

Skandynawia | Brak komentarzy

Dzisiaj wyjątkowy dzień dla każdej z nas – dzisiaj cały świat celebruje kobiety! Ja chciałabym z Wami celebrować ten dzień w wyjątkowy sposób. Porozmawiajmy o 10 super kobietach ze Szwecji. Kogo jeszcze uważacie za Super Kobietę? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach! Pomysł na artykuł wzięłam z portalu sweden.se.

 • Alicia Vikander – jedna z aktualnie najbardziej zapracowanych i gorących gwiazd filmowych, którą właśnie wygrała swojego pierwszego Oskara za kobiecą rolę drugoplanową za rolę w „Dziewczynie z Portretu”. Jej sukces jest jeszcze większy szczególnie, że ostatnia nagroda dla szwedzkiej aktorki została przyznana w 1974.
  Vikander stała się rozpoznawalna na rynku międzynarodowym dzięki rolom w filmach takich, jak” Anna Karenina, Testament of Youth i Ex Machina. Co ciekawe, aktorce aż 5 razy nie udało się dostać do szkoły filmowej. Jak widać, upór się opłacił.
  „Pracuję bardzo ciężko. Nauczyła mnie tego bardzo wczesna nauka w szkole baletowej. Przez 6 dni w tygodniu trenowałam 7 godzin każdego dnia. To już zawsze będzie podstawą mojego reżimu pracy.”
  Alicia_Vikander-1024x682
 • Babba Canales – 22 letnia Barbara została poproszona o wprowadzenie na szwedzki rynek Ubera (nowoczesne rozwiązanie na przewozy taksówkarskie). Dzięki niej i 2 kolegów Uber Sweden AB tylko w 2014 roku miało obroty na poziomie 8.9 MSEK, z zyskiem 0.7 MSEK.
  W wieku 24 lat przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie w tej chwili zarządza marketingiem w tamtejszym biurze.
  Babba-Canales-1024x682
 • Lisa Jonsson – 14 letnia blogerka i YouTuberka wzięła Internet sztormem dzięki dzieleniu się wiedzą o makijażu, pielęgnacji i modzie. „Misslisibell” założyła swój kanał w 2012 roku, który jak dotąd zanotował 175 milionów wyświetleń i zebrał około 360 tysięcy subskrybentów.
  „Zanim się pojawiłam, nie było żadnych materiałów video dla dziewczyn w moim wieku w Szwecji. W większości takie treści publikowały dorosłe już dziewczyny ze Stanów. Myślę, że stąd wzięła się moja popularność”.

 • Nikeisha Andersson – dzięki współpracy z największymi nazwiskami w branży, rozpoczęła swoją karierę również bardzo wcześnie, bo w wieku 16 lat. Po 2 latach spędzonych w Sony Music, Nikeisha otworzyła własną frimę produkcyjną – Nikeisha Andersson Film. Start w życiu Nikeishy wcale nie był taki łatwy. Była prześladowana w szkole i spotkało ją wiele tragedii osobistych. Andersson pochłonęła telewizja, ale zdecydowanie od tej technicznej strony okazała się dużo ciekawsza. Prywatne dramaty i cierpienia znalazły swoją ucieczkę w produkcji filmów. Jej firma ma już imponującą listę znanych klientów, takich jak: Zara Larsson i Avicii, Dubvision&Firebeatz oraz Kid Massive. Współpracuje również z Warner Music i Universal Music.

Nikeisha-Andersson-1024x683

 • Sarah Sjöström – pięciokrotna mistrzyni świata oraz dwukrotna mistrzyni olimpijska, Sarah jest w pełni skoncentrowana na prędkości. Jest jedną z najszybszych pływaczek na świecie. Najbardziej jednak znana ze swoich osiągnięć w stylu motylkowym. Swój pierwszy medal zdobyła na dystansie 100 metrów w 2008 roku i pobiła szwedzki rekord w wieku 14 lat.

Sarah-Sjöström-1024x653

 • Simone Giertz jest profesjonalną entuzjastką robotów . Niektóre z jej wynalazków (włącznie z samo myjącym zęby kaskiem – który myje przy okazji również twarz;)), budzik, który bije po twarzy na obudzenie oraz robot, który automatycznie przygotowuje płatki na mleku. Swoje powołanie odkryła w wieku 8 lat, kiedy zbudowała swojego pierwszego „robota” – jeśli tak można nazwać połączenie klocka z patykiem.. 😉 trzy lata temu zaczęła budować dużo bardziej profesjonalne roboty przy użyciu Arduino. Zaowocowało to współpracą z Arduino, gdzie została ich inżynierem.

 • Sofie Allert – Swedish Algae Factory została założona wokół idei, że pewna grupa glonów zwana okrzemkami utrzymuje swoje unikalne cechy i rosną w niskich temperaturze i małym nasłonecznieniu. Dążąc do produkcji surowców do biopaliw i zmniejszenia efektu cieplarnianego, Allert marzy o 100 fabrykach do 2030 roku. Jej firma ma już klientów zainteresowanych oczyszczaniem wody przy użyciu jej glonów, jak również duże przedsiębiorstwo naftowe.

Logo-Swedish-Algae-Factorysmall

 • Suad Ali – to ona w Szwecji pracuje nad łamaniem stereotypów dotyczących imigrantów i promuje ich pełną integrację ze szwedzkim społeczeństwem. Jej kariera rozpoczęła się już w 2011 roku, kiedy była jeszcze uczennicą. Bardzo często odwiedza różne kraje i przygotowuje przyszłych imigrantów do zamieszkania w Szwecji.

 • Victoria – a tak naprawdę Victoria Ingrid Alice Désirée, najstarsza córka Króla Carla XVI Gustafa. Absolwentka geologii, historii oraz stosunków międzynarodowych wypełnia swoję rolę poprzez szerokie udzielanie się na arenie międzynarodowej reprezentując Szwecję za granicą i w kraju. Jej napięty harmonogram jednak pozwala na zajmowanie się królewskimi dziećmi – księżniczką Estelle (ur. 23/02/2012) oraz księciem Oskarem (ur. 06/03/2016).

taa7700a-1024x682

 • Zara Larsson – artystka i blogerka rozpoczęła swoją międzynarodową karierę w wieku 18 lat. Przyciągnęła do siebie dużo uwagi dzięki publikowaniu treści na temat feminizmu, rasizmu oraz seksizmu. Zaowocowało to nazwaniem jej (aż dwukrotnie!) najgłośniejszym głosem feminizmu w Szwecji. W swojej, jak dotąd, krótkiej karierze zdobyła już platynową płytę oraz nominację do nagrody Grammy.


Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.