10 wyjątkowych miejsc, które musisz odwiedzić samochodem tej wiosny, cz. 1.

Skandynawia | 3 komentarzy

Podróż samochodem daje wolność, możliwość bycia panem swojego losu, samodzielnego wybierania trasy i jechania tam, gdzie wyobraźnia poniesie. Szwedzkie drogi są wprost stworzone do podróżowania autem. Jazda jest spokojna i bezpieczna, przepisów przestrzega się jak nigdzie indziej, a drogi otacza cudowna przyroda . Tylko gdzie jechać? Poniżej znajdziecie kilka propozycji.

 1. OLANDIA

To druga co do wielkości wyspa w Szwecji. Prowadzi na nią ponad sześciokilometrowy Most Olandzki, zresztą najdłuższy most w kraju. Olandia jest płaska i podłużna, a poruszanie się samochodem po wyspie nie sprawia żadnego problemu. Warto objechać całą Olandię dookoła, aby móc poznać charakter wyspy i obejrzeć piękne, zabytkowe wiatraki, uznawane za symbol Olandii. Poza wiatrakami warto zobaczyć latarnie Wysoki Jan na południu wyspy i Wysoki Erik na północy, tajemniczy Las Trolli, grodzisko Eketorp oraz imponujące ruiny zamku Borgholm. Malownicze wioski oraz piękną olandzka przyrodę można podziwiać podczas jazdy samochodem.

 1. REGION ÖSTERLEN

Österlen to część regionu Skania, leżącego na południu Szwecji. Österlen znajduje się w południowo-zachodnim krańcu Skanii i znane jest z wyjątkowo malowniczych, nadmorskich miejscowości. Österlen to płaska kraina, która w dużej mierze zachowała swój tradycyjny, rolniczy i nadmorski charakter. Warto wybrać się do miejscowości Simrishamn, prawdziwej nadmorskiej perełki z pejzażami jak z obrazka. Maleńkie Kivik jest najbardziej znane z uprawy jabłek. Nie sposób ominąć też Ystad, miasta detektywa Kurta Wallandera, bohatera znanych szwedzkich kryminałów. Nad brzegiem morza ciągną się piaszczyste plaże i klify, a widoki zapierają dech w piersiach.

 1. JEZIORO VÄTTERN

Jezioro Vättern to drugie co do wielkości Jezioro w Szwecji, którego powierzchnia sięga 1893 km2. Vättern to idealne miejsce na wycieczkę samochodową wokół jeziora, szczególnie dla osób, które lubią spokój i przyrodę. Warto tu przede wszystkim podziwiać piękne krajobrazy jeziora, otoczonego lasem, łąkami i polami uprawnymi. Trasa wokół Vättern liczy około 300 kilometrów i zahacza o kilka ciekawych miejscowości, jak Vadstena, Motala, Huskvarna, Hjo oraz  Jönköping, jedno z dziesięciu największych miast w Szwecji.

 1. FJÄLLBACKA I JEJ OKOLICE

Fjällbacka to maleńka, nadmorska miejscowość położona na zachodnim wybrzeżu, nad cieśniną Skagerrak. Co jest tak wyjątkowego w Fjällbace? Praktycznie wszystko. Miejscowość jest dosłownie wciśnięta na wąskim nabrzeżu, pomiędzy morzem a niemal pionowymi skałami. Sielankowego klimatu dopełniają kolorowe, drewniane domki, wąskie uliczki i piękna marina. Na dodatek Fjällbacka to obecnie jedno z najbardziej znanych miejsc na kryminalnej mapie Szwecji. To właśnie tu rozgrywa się akcja książek znanej autorki kryminałów Camilli Läckberg. Fjällbacka to jednak nie wszystko. Warto wybrać się na dłuższą przejażdżkę wzdłuż skalistego wybrzeża, aby odwiedzić kilka innych, równie sielankowych miejscowości, jak Grebbestad, Kungshamn i Hunnebostrand.

 1. VIMMERBY, GIBBERYD I SÄVEDSTORP – ŚLADAMI ASTRID LINDGREN

Jeżeli w dzieciństwie byliście miłośnikami książek Astrid Lindgren to na pewno chętnie wybierzecie się na wycieczkę śladami jej książek. Miejscowości, które warto zobaczyć to Vimmerby, Gibberyd i Sevedstorp położone w regionie Smålandia. Łatwo dotrzeć do nich samochodem, podziwiając przy okazji przyrodę tego zielonego regionu. W Vimmerby znajduje się dom, w którym urodziła się Astrid Lindgren oraz park rozrywki Astrid Lindgrens Värld, gdzie można poznać osobiście wszystkich bohaterów jej książek. Sielankowe Sevedstorp to wieś, która posłużyła za książkowe Bullerbyn, a Katthult to z kolei dom Emila ze Smalandii oraz miejsce, w którym kręcono filmy o Emilu.

Zdjęcie: Lena Granefelt/imagebank.sweden.se

Zdjęcie główne: Simon Paulin/imagebank.sweden.se

Część druga tutaj.

Pamiętajcie, że swoją podróż samochodem możecie zawsze zarezerwować na naszej stronie.


 • […] podobało się Wam poprzednie 5 punktów? Gotowi do podróży? Jeśli jednak ktoś wciąż potrzebuje przekonania, zapraszam do kolejnych 5 […]

 • Tomasz says:

  Witam mam pytanie co do noclegów w Szwecji chodzi mi o konkretnie i to czy można podczas wycieczki objazdowej rozbić na noc namiot oczywiście gdzieś po za miastem np parking leśny i tym podobne

  • Barbara Kuczmarska-Urbaniak says:

   Tak, podczas wycieczki objazdowej można rozbić namiot na parkingu przydrożnym i leśnym, na łące, czy po prostu w lesie. W Szwecji istnieje prawo, które pozwala na rozbijanie namiotu na jedną noc w wybranym przez nas miejscu. Chodzi tylko o to, żeby nie rozbijać namiotu koło czyjegoś domu i na prywatnej posesji, i żeby nie nocowac w takim miejscu dłużej niż 1 noc. W Szwecji bardzo popularne są kempingi. Można je znaleść praktycznie wszędzie, a już na pewno w okolicy popularniejszych miejsc turystycznych. Pozdrawiam!