10 wyjątkowych miejsc, które musisz odwiedzić samochodem tej wiosny, cz. 2.

Skandynawia | 3 komentarzy

Jak podobało się Wam poprzednie 5 punktów? Gotowi do podróży? Jeśli jednak ktoś wciąż potrzebuje przekonania, zapraszam do kolejnych 5 punktów.

  1. KARLSKRONA I ARCHIPELAG KARLSKROŃSKI

Położona na południu Karlskrona to jedno z miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasteczko jest wyjątkowo urokliwe, spokojne i bardzo atrakcyjne turystycznie. Będąc tu samochodem warto wybrać się również poza miasto i zobaczyć tutejszy archipelag, złożony z około 1650 wysp i wysepek. Część wysp połączono mostami i drogami, z których roztaczają się cudowne widoki na cały archipelag. Na zachód od Karlskrony możemy odwiedzić wyspy Almö i Hasslö, a po wschodniej stronie bez trudu dostaniemy się na Senoren, Sturkö i Tjurkö, znane głównie z dawnego kamieniołomu, domków letniskowych i wioski wikingów.

  1. MUZEUM IKEA

W regionie Smålandia, w małej miejscowości Älmhult znajduje się pierwsze i jedyne na świecie Muzeum IKEA, które prezentuje historię tej znanej firmy. Muzeum mieści się w budynku, w którym w 1958 roku powstał pierwszy sklep meblowy IKEA na świecie. Na wystawie zobaczymy od czego założyciel firmy Ingvar Kamprad zaczynał rozkręcać swój biznes, co go inspirowało i do czego ostatecznie doszedł. Obejrzymy tu także meble i dodatki, popularne w sklepie IKEA w różnych dziesięcioleciach. W Älmhult znajduje się sklep IKEA oraz jedyny na świecie sklep IKEA Okazja, w którym można znaleźć meble i dodatki w bardzo przystępnych cenach.

  1. MALMÖ

Malmö to trzecie co do wielkości miasto w Szwecji, położone w regionie Skania w południowej Szwecji. To modne miasto, które przyciąga swoją nowoczesnością, wielokulturowością i przyjaznym klimatem. W centrum warto przespacerować się uliczkami starówki i zajrzeć na Mały Rynek. To, czego nie można przegapić w Malmö to nowoczesna architektura, która wyrasta dosłownie wszędzie, a w ostatnich latach również w popularnej dzielnicy Västra Hamnen. To właśnie tu nad dachami domów góruje wieżowiec Turning Torso, jeden z najbardziej znanych budynków w Szwecji.

  1. ŁOSIOWE SAFARI W MARKARYD

Markaryd to mała miejscowość w południowej Szwecji najbardziej znana z parku łosi w formie leśnego safari. Park Markaryd powstał w 2004 roku i szybko stał się jednym z najbardziej znanych parków tego typu w Szwecji. Zmotoryzowani goście mają do przejechania trzykilometrową trasę przez las, w którym spacerują najprawdziwsze łosie. Czasami ciekawskie zwierzęta podchodzą do samochodów, zaglądają przez okna i aż proszą się o wspólne zdjęcie.

  1. JEZIORO SILJAN

Siljan to piękne jezioro w regionie Dalarna. Tereny i miejscowości położone wokół jeziora uznawane są za wyjątkowo malownicze i przyjazne dla zmotoryzowanych turystów. Aby przejechać jezioro naokoło trzeba pokonać około 120 kilometrów. Trasa prowadzi częściowo nad brzegiem jeziora, a najpiękniejszy odcinek biegnie przez wyspę Sollerön oraz przez długi most na jeziorze, łączący wyspę z lądem. Przejazd wąskim mostem pośrodku jeziora zapiera dech w piersiach! Warto odwiedzić też urokliwe miejscowości Mora, Rättvik i Leksand.

Zdjęcie: Jacque de Villiers/imagebank.sweden.se

Macie jakieś miejsca, które chcielibyście dodać do naszej listy? Piszcie w komentarzach.

Samochód spakowany? Pamiętajcie, że w naszej ofercie mamy produkty na krótkie wypady samochodowe, tutaj.

Dla tych, którzy nie widzieli pierwszej części, post do przeczytania tu.

Zdjęcie główne: Per Pixel Petersson/imagebank.sweden.se