12 miesięcy dyktowanych wyjazdami do Szwecji, cz.1

Skandynawia | Brak komentarzy

Szwecja trafiła na listę najważniejszych miejsc do obejrzenia w ABTA Travel Trends w 2018 roku. Zebraliśmy najlepsze atrakcje w Szwecji, aby upewnić się, że zaplanowany  w ten sposób rok zapewni Ci mnóstwo doznań. Wolisz zimowe wakacje na północy, wiosenną przerwę w mieście, skakanie po wyspach archipelagu czy jesienną podróż dla prawdziwych „foodies” – a może wszystkie?

  1. Styczeń – Åre i jazda na nartach

Bielutkie, mięciutkie góry, niesamowite restauracje i tętniące życiem kluby nocne, Åre jest zimowym szwedzkim rajem. Jeśli masz ochotę na przygodę, możesz  spróbować czegoś innego niż narciarstwo zjazdowe – dlaczego nie spróbować safari na skuterach śnieżnych, psich zaprzęgów, wędkarstwa podlodowego czy nart biegowych? Nawet samo jedzenie jest warte podróży do Åre. Tu znajdziesz najlepsze szwedzkie restauracje – zjesz w tych okolicach w słynnym Fäviken.

  1. Luty – zimowy jokkmokk

Wędliny z mięsa renifera, marmolada, ser Skabram i chleb z kory to tylko niektóre z lokalnych przysmaków, które można znaleźć na targu Jokkmokk od pierwszego czwartku lutego. Od 1606 ludzie przybywają tu, aby doświadczyć prawdziwej szwedzkiej Laponii, pełnej kulinarnych przysmaków i rzemiosła. Rynek oferuje również wycieczki po cudach natury, takich jak arktyczne światło, a także osady Sámi wraz z psimi zaprzęgami i reniferami.

  1. Marzec – Joga na lodzie

Czy chciałbyś odpocząć od swojego gorączkowego stylu życia? Dobrze! Aktywna Północ od niedawna oferuje atrakcje – joga na lodzie w szwedzkiej Laponii, gdzie jesteś masz szansę na odnalezienie swojego wewnętrznego ja. Śnieżne  góry, rozległe krajobrazy i martwa cisza stanowią tło tego odosobnienia, które obejmuje jogę, rytuały z sauną i wiele ważnych momentów na osobistą refleksję, wszystko wpasowane w nieskażoną przyrodę.

  1. Kwiecień – przerwa w Sztokholmie

Zlokalizowany zaledwie godzinę drogi od Sztokholmu, Dufweholms Manor w sielankowej Sörmland, jest idealnym miejscem na wypoczynek z dala od zgiełku miasta. Dworek szczyci się pięknymi pokojami pełnymi charakteru i historii, a także nowoczesnym spa z widokiem na otaczające jezioro. Zrelaksuj się w saunie, skorzystaj z zabiegów spa lub przygotuj się na chłodną pogodę na gorącą kąpiel w basenie z bąbelkami.

  1. Maj – Sztokholm

Nic nie przebije wakacji w maju w Sztokholmie. Właśnie wtedy, gdy Szwedzi zaczynają naprawdę przeżywać słoneczną pogodę, z pewnością zauważysz mnóstwo tatusiów z latte w dłoni pchających swoje wózki, szczególnie w pięknej scenerii miejskiego parku Djurgården. Zrób sobie przerwę od zakupów, aby zobaczyć kwiaty kwitnących wiśni w Kungsträdgården, i odwiedź niektóre z znanych na całym świecie muzeów, w tym Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Hallwyl i Szwedzkie Muzeum Historii Naturalnej, wszystkie z darmowym wejściem. Jeśli chcesz połączyć sztukę ze zwiedzaniem, złap prom do Artipelag, muzeum sztuki znajdującego się na wyspie Värmdö otoczonego oszałamiającymi sosnami.

6. Czerwiec – ICEHOTEL

Najsłynniejszy hotel Kiruny, Icehotel jest otwierany w czerwcu. Tak, zgadza się – Icehotel 365 przywita Cię na bardzo specjalnym środku lata; wyobraź sobie połączenie psich zaprzęgów z wycieczkami łodzią po rzece Torne pod północnym słońcem. Hotel o powierzchni 2100 metrów kwadratowych, wyposażony w 9 luksusowych apartamentów z saunami i 11 apartamentami artystycznymi zaprojektowanych przez wybranych artystów. Żeby nie siedzieć ciągle w hotelu, możesz także wyskoczyć do Björkliden i Riksgränsen na letnie narty.

Zdjęcie główne: imagebank.sweden.se
Część druga tu.