29 września Światowym Dniem Morza

Skandynawia | Brak komentarzy

Wiecie, że dziś jest nasze święto? 29 września to Światowy Dzień Morza (World Maritime Day). „Żegluga – niezbędna dla świata” to jego temat przewodni w tym roku. Może nie zdajecie sobie z tego sprawy, ale większość tego, co kupujemy, odbyło już morską podróż! Według danych Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju UNCTAD, aż 80% światowego handlu dokonuje się drogą morską. To oznacza, że handel bez żeglugi prawdopodobnie nie byłby możliwy.

Światowy Dzień Morza ma nam wszystkim uświadomić, jakie znaczenie ma żegluga dla społeczeństwa całej Ziemi. Z tej okazji Kitack Lim, Sekretarz Generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO, International Maritime Organization) w oficjalnej wypowiedzi zamieszczonej na stronie organizacji, podkreślił: „Światowy import i eksport dóbr, które dostatecznie zaspokoją globalny popyt nie byłby możliwy bez żeglugi. Faktem jest, że większość populacji nie zdaje sobie sprawy z kluczowej roli, jaką żegluga pełni w ich życiu codziennym”.

Tegoroczny motyw przewodni Światowego Dnia Morza wpisuje się w historię Stena Line. Początki naszej firmy sięgają końca lat ’30 ubiegłego wieku. Na przestrzeni lat Stena Line zyskała znaczenie globalne. Promy z czerwonym kominem każdego roku okrążają świat 270 razy! A gdyby ustawić w jednej linii wszystkie ciężarówki przewiezione na pokładzie statków Stena Line w ciągu roku, to długość tej kolejki wyniosłaby ok. 30 000 kilometrów. To ponad 3 razy dalej niż z Londynu do Szanghaju! To te ciężarówki na co dzień dostarczają produkty spożywcze i kwiaty, które kupujecie w sklepach i marketach. Te statki i ciężarówki, które płyną na ich pokładach, przewożą też materiały dla przedsiębiorstw produkcyjnych i budowlanych.

Nie tylko wiele branż jest zależnych od materiałów dostarczanych promami Stena Line, ale od nich zależy świętowanie Bożego Narodzenia w Szwecji! Czemu? Co roku promami Stena Line transportuje się aż 1,2 miliona choinek z Danii do Szwecji!

Zobaczcie więcej w filmie i poznajcie, kim jesteśmy!

 


Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.