5 długich i pięknych szlaków rowerowych w Szwecji

Skandynawia | Brak komentarzy
  1. Kattegatsleden (370 km)

Pierwsza szwedzka krajowa trasa rowerowa Kattegattleden biegnie na zachodnim wybrzeżu Szwecji łącząc Helsingborg w Skanii, południową Szwecję i Göteborg w zachodniej Szwecji. Prowadzi przez wyjątkową nadmorską scenerię.

Jedna z sugerowanych tras to czterodniowy rajd z Helsingborga do Båstad, prawie 100 km jazdy, z możliwością spędzenia dodatkowych dni wokół rezerwatu przyrody Kullaberg. Obszar Kullaberg oferuje wiele atrakcji, takich jak wędrówki i wspinaczka na klifach ze szczytami wznoszącymi się na wysokość 187 m nad oceanem. Po ekscytującej przejażdżce odcinek kończy się w Båstad, mieście słynącym z turniejów tenisowych i świetnych klubów i restauracji.

  1. Sydostleden (270 km)

Podczas gdy Kattegattleden pozwala zwiedzać zachodnie wybrzeże Szwecji, Sydostleden rozpoczyna się lądowo w Växjö w Smalandii i ciągnie się dalej na południe do wschodniego wybrzeża nad Bałtykiem. Upstrzone małymi wioskami i malowniczymi miasteczkami rybackimi, cieszą oko niejednego rowerzysty. Wiele małych sklepów przydrożnych sprzedaje świeże owoce, warzywa i inne lokalne produkty. Aby skosztować złowionych ryb i owoców morza można zatrzymać się w restauracji Buhres w Kivik, a jeśli chcesz nie tylko dobrze zjeść, ale także zrelaksować się w spa po przemierzeniu wielu kilometrów, zrób sobie przerwę w Brösarps Gästgivferi & SPA

Nie można przegapić fantastycznej scenerii wzgórz Brösarp (Brösarps Backar) i Parku Narodowego Stenshuvud. W ciągu kilku lat planuje połączyć Kattegattsleden i Sydostleden, dając doświadczonym motocyklistom szansę na pełną podróż w obie strony na południe Szwecji.

  1. Gotlandsleden (500 km)

Ulubionym letnim celem wielu Szwedów jest wyspa Gotlandia i trasa Gotlandsleden do jazdy na rowerze. Natura jest tu różnorodna: białe, miękkie, piaszczyste plaże, imponujące widoki na morze, strome skaliste wybrzeże, piękne łąki, żwirowe plaże i smagane wiatrem lasy. Szlak rozciąga się wokół całej wyspy Gotland, od Fårö na północy, ulubionego miejsca znanego reżysera, w Ingmara Bergmana., “Old Man Hoburg”.

Na rowerze będziecie nieustannie mijać małe kawiarnie, sklepy z rękodziełem i naturalną żywnością oraz pchle targi. Białe żwirowe drogi z wapienia lśnią w słońcu. Koniecznie zatrzymaj się i odpocznij w mieście Visby i wybierz się na spacer wąskimi brukowanymi uliczkami. Po posiłku podziwiaj zachód słońca nad średniowiecznymi murami miejskimi – integralną częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO. To idealny plan na sprawdzenie prawdziwych szwedzkich szlaków rowerowych!

  1. Mälardalsleden (440 km)

Szlak Mälardalen łączy kilka dużych miast, od stolicy Sztokholmu do Södertälje, Eskilstuna, Enköping i Västerås. Jazda jest dość łatwa, ponieważ w większości przebiega wzdłuż równin wokół jeziora Mälaren.

  1. Dalslandsleden (360 km)

To bardzo wiejski szlak, który zaczyna się i kończy w Vänersborg. Przechodzi między innymi przez Park Narodowy Tresticklan, górski krajobraz Kroppefjäll i równinę Dalbo.

Czego oczekiwać? Niewielkiego ruch, dużo natury i krajobraz, który jest przyjemny dla rowerzystów na każdym poziomie.

Jednym z interesujących zabytków na trasie jest akwedukt i kanał Dalsland, gdzie spotykają się drogi, linie kolejowe i droga wodna.

Poniżej film wprost od Gdziebądziów o wycieczkach rowerowych.

 

Tags: ,