5 faktów, których nie znaliście o… Finlandii!

Skandynawia | Brak komentarzy

Tak, dobrze czytacie – o Finlandii! Postanowiłam dla Was dzisiaj poszukać czegoś trochę odmiennego niż dotychczas i zagłębić się w skandynawskie klimaty. Mam kilku znajomych Finów i są to naprawdę wyjątkowi ludzie. Finowie znani są z m.in. ze swojego innowacyjnego systemu szkolnictwa i… Muminków.;)

Przygotowałam dla Was 5 najciekawszych (moim zdaniem) faktów o Finlandii.

 1. Najlepsze miejsce na zimowe szaleństwo! Tak, tak – kim bym była, gdybym od sportu (a szczególnie tego zimowego) nie zaczęła! Wiecie, że w Finlandii sezon trwa aż 6 miesięcy (od późnego października aż do maja). Zimą stoki są odpowiednio oświetlone, a późną wiosną słońce przyjemnie otula nas swoimi promieniami na stoku!
 2. Ponad 3 miliony saun! Być może nie byłaby AŻ tak imponująca ta liczba, gdyby nie to, że Finów jest tylko niecałe 5,5 mln! Oznacza to, że praktycznie każdy ma własną saunę. Dodajcie do tego małe urocze domki w okolicy malowniczych jezior… wyjątkowy czas gwarantowany!
  Header_Moominworld_winter-1600x900
 3. Najlepsze heavy metalowe zespoły. Apocalyptica, HIM, Nightwish, Amorphis i wiele, wiele innych pochodzą właśnie z Finlandii! Nie da się ukryć, że są ligą samą w sobie i wszelkie trendy ustalane w tej muzyce wywodzą się właśnie z Finlandii.
 4. Więcej lasów i jezior niż gdziekolwiek indziej na świecie. Być może już słyszeliście, że Finlandia jest krajem tysiąca jezior, ale ciekawostką może dla Was być to, że ten kraj również słynie z przepięknych i niekończących się lasów. 70% powierzchni tego kraju pokryte jest zielenią – obszar ten jest największy w Europie i może się równać z powierzchnią UK czy Włoch. Co do jezior, to ich dokładna liczba to 188.000 – imponujące, prawda? Warto podkreślić też, że należą one do najczystszych na ziemi!
  Header_PL_birch_forest_887-1600x900
 5. Największy archipelag. Fińskie wybrzeże jest największym archipelagiem na świecie. Ciężko określić dokładną liczbę, ale znajduje się tu co najmniej 70.000 wysp, z czego z pewnością 20.000 ma obszar, na którym może spokojnie stanąć domek letniskowy. Na wielu z nich zaadaptowano stare latarnie na nowoczesne hotele, które oferują niespotykane widoki.
  Header_Kemio_Taipalebrothers_kayaks-1600x900

Przekonani, że Finlandia jest piękna? Chcielibyście przeczytać więcej na jej temat? Może tylko te 5 faktów wystarczy Wam, aby zacząć pakować walizki i wybrać się z nami w podróż po pięknej Finlandii? Czekam na Wasze komentarze!

Tekst został napisany w oparciu o treści ze strony visitfinland.com


Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.