6 aktywności z dzieckiem na dworze… w Smalandii

Skandynawia | 2 komentarzy

Te głębokie lasy, wzgórza, wrzosowiska, rzeki, ponad 5000 jezior i 200 kilometrów linii brzegowej zachęcają rodziny do wyhasania swoich potomków. Przyjrzyjmy się dokładniej, co dzieciom i rodzinom oferuje Smalandia.

 1. Tyrolka

Jezioro Little Rock oferuje najdłuższą tyrolkę w Europie o długości 4,7 kilometra z wieloma stacjami na wieżach, ścianach skalnych, platformach na drzewach i drewnianymi konstrukcjami. Możesz wybierać pomiędzy trzema opcjami. Zielona i niebieska jest przyjazna dla rodzin.

Zdjęcie: Alexander Hall, visitsweden.com

 1. Kajaki

Spływy kajakowe po wodach Smalandii to wymarzony sposób na wolny czas z dziećmi. Tutaj znajdziesz wystarczająco dużo jezior i traktów wodnych. Możesz spokojnie przepływać pomiędzy wysepkami w kajaku morskim po Bałtyku, lub przepływać przez piękny krajobraz Smalandii.

Możesz także wypożyczyć kajaki i zwiedzić duże jeziora, takie jak Åsnen, lub idylliczne strumienie, takie jak Ronnebyån, gdzie warto zatrzymać się w Korro. Po prostu samodzielnie dobierajcie tempo do swojej rodziny i planujcie odpowiednio dużo przystanków po drodze.

Zdjęcie: Alexander Hall, visitsweden.com

 1. Wędka

Zabierz swoje dziecko na wędkowanie i bawcie się świetnie razem! W Smalandii każdy miłośnik wędkarstwa znajdzie coś dla siebie – w jeziorach i rzekach żyje wiele pożądanych ryb. Będziesz w stanie złowić szczupaka, czy okonia.

Ośrodek Getnö Gård Lake Åsnen Resort nad jeziorem Åsnen oferuje przyjazne rodzinom wędkarstwo i kemping, a także szkołę wędkarstwa dla dzieci. Alsterån oferuje malownicze połowy pstrągów.

Warto również zainteresować się obozem wędrownym Ödevata, z szeroką gamą pięknych śródlądowych jezior o różnym charakterze.

 1. Kemping

Zdjęcie: Alexander Hall, visitsweden.com

Mały namiot – wielka przygoda! W całej Szwecji biwakowanie jest bardzo popularne, a w Smalandii znajduje się wiele pięknych kempingów. W okolicy Åsnen na przykład jest ich około tuzina. Tuż obok Kalmar znajduje się kemping Vita Sands nad brzegiem Morza Bałtyckiego z mnóstwem atrakcji dla dzieci. Isaberg Mountain Resort ma rowery górskie, tory przeszkód, kajaki i wiele innych atrakcji.

 1. Jazda na rowerze

Jak inaczej spędzić czas z dziećmi w Smalandii, jak nie na rowerze? Jest to świetny sposób na zwiedzenie tego obszaru. Możesz jeździć wokół jezior, lasów i miast lub wyspy archipelagu Västervik. Wybierz trasę o odpowiedniej długości i razem zbadaj otoczenie.

Trasa rowerowa wokół jeziora Åsnen ma około 140 km długości. Części jeziora są parkiem narodowym ze względu na jego dziewicze archipelagi. Sydostleden jest drugim narodowym szlakiem rowerowym Szwecji i ma 270 km długości. Szlak prowadzi przez zróżnicowany krajobraz i oferuje wiele niezapomnianych wrażeń po drodze.

 1. Spacery

Północno-zachodnie Småland’s Stråkenleden to idealna rodzinna trasa piesza; chociaż nie jest stroma, oferuje wspaniałe widoki. Trasa ma 9 km długości, a po drodze trafisz na wiele miejsc, w których można się swobodnie kąpać!

Pomysł na posta wzięłam stąd.

Zdjęcie główne: Alexander Hall, visitsweden.com


 • aga says:

  Oj, kusicie, kusicie. 🙂 Chyba najwyższy czas wybrać się do Smalandii. 🙂

  A jest szansa na artykuł “Co robić z dziećmi w Karlskronie” – chodzi mi o taką propozycję dnia z dziećmi – krok po kroku. 🙂 Bo jedziemy dużo ekipą (8 dzieci) i muszę przygotować plan wycieczki. – od zejścia z promu do wejścia z powrotem na prom. Czyli przydałoby się info – gdzie kupić bilet na autobus (może gdzie jest rozkład jazdy autobusu), na jakim przystanku wysiąść, gdzie się udać – nawet mogłoby być godzinowo (mniej więcej rozplanowane – ile zwykle czasu co zajmuje). W planach mamy Muzeum Morskie (plus obiad tam), Muzeum Blekinge, Bjorkhomen (czy jakoś tak – chodzi o te kolorowe domki :)), rejs na wyspę Aspo i się zastanawiam jak to rozplanować i co jeszcze warto zobaczyć. 🙂 Dlatego będę baaaardzo wdzięczna za taki artykuł na blogu. 😀 I za ceny atrakcji (jeśli są gdzieś płatne wejścia w maju).