6 pięknych szwedzkich miast, które warto odwiedzić!

Skandynawia | Brak komentarzy

Goteborg i Sztokholm są co roku zapełnione turystami i, pomimo tego, że warto je odwiedzić, czasem warto zajrzeć również w inne okolice.

  1. Ystad

Malownicze miasteczko na południu Szwecji, które rozkocha w sobie każdego. Czy jesteś miłośnikiem szwedzkich kryminałów (Kurta Wallandera), czy historii i średniowiecznej architektury na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Zdjęcie: Per-Erik Tell/imagebank.sweden.se

  1. Sigtuna

Sigtuna, założona przez szwedzkiego króla wikingów, Erika Segersälla (Erik Zwycięzca) w 980 roku prawdopodobnie jest najstarszym miastem w Szwecji. Średniowieczne centrum miasta pełne jest wąskich, krętych uliczek z drewnianymi domami i sklepami z rękodziełem.

  1. Gammelstad

Najstarsza część miasta „Gammelstads kyrkstad” jest podobna do starych szkockich miast i składa się z około 400 domków dla gości. Jest to wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i najlepiej zachowany przykład typowej szwedzkiej wioski, kiedy to osady były bardzo oddalone od siebie.

  1. Trosa

Trosa to niewielkie miasteczko z zaledwie 5000 mieszkańców, ale wyjątkowa lokalizacja nad morzem na wschodnim wybrzeżu Szwecji i centrum miasta naszpikowanym mnóstwem modnych sklepów sprawia, że jest to popularne miejsca dla doświadczonych turystów. Dogodnie zlokalizowane około godziny drogi na południe od stolicy oznacza, że możesz tu spotkać niejedną szwedzką gwiazdę, a nawet członków rodziny królewskiej, którzy mają tu swoje letnie rezydencje.

  1. Marstrand

Od małej, ale bogatej wioski rybackiej w 16 wieku do tętniącego życiem kurortu nadmorskiego dla zamożnych setki lat później – tak w skrócie można opisać Marstrand. Szwedzcy turyści zaglądają do tego miasta, by podziwiać piękne posiadłości i brać udział w corocznych regatach. W panoramie miasta dominuje imponująca twierdza Carlsten Stone.

  1. Mölle

Mölle przedstawi wam piękny, malowniczy port z mnóstwem uroczych kawiarni (podobno serwują tu przepyszne gofry) i fascynującą architekturę. Dołóżcie do tego dramatyczne krajobrazy i skaliste wzgórza wokół miasta, które są idealne na piesze wycieczki, a otrzymacie naprawdę niezapomniany szwedzki wyjazd.

Te miasta z pewnością zasługują na Wasze zainteresowanie. Odwiedziliście któreś z nich? A może macie jakieś swoje typy, których Waszym zdaniem brakuje na liście? Podsyłajcie mi propozycje!

Pomysł na posta wzięłam stąd: link.

Zdjęcie główne: Per Pixel Petersson/imagebank.sweden.se, przedstawia Marstrand.