9 najpiękniejszych miejsc na szwedzkiej mapie designu

Skandynawia | Brak komentarzy

Design według Szwedów jest piękny, bezsprzecznie. Często skrajnie prosty i niekonwencjonalny. Mam dla Was 9 wyjątkowych miejsc na terenie całej Szwecji, które po prostu trzeba odwiedzić.

  1. The Icehotel, Jukkasjärvi

Pisaliśmy o nim już wcześniej, ale jest to tak znacząca i wyjątkowa budowla, że warto wspomnieć o niej jeszcze raz. 55 lodowych pokoi zaprasza swoich gości wyglądem prosto jak z pałacu w bajce „Frozen”. Już kilkukrotnie pisałam Wam o ekologicznym podejściu Szwedów do życia, ale czy wiedzieliście, że lód, z którego zbudowany jest hotel pochodzi ze zlodowaconej wody rzeki Torne, która jest jedną z najczystszych na świecie. Przepływająca zamarzająca woda tworzy lód bez bąbelków, stąd idealna struktura budulca hotelu.

Zdjęcie: Asaf Kliger/Icehotel

  1. The Treehotel, Harads

Kto z Was, jako dziecko nie marzył o wyjątkowym domku na drzewie, w którym można skryć się przed całym światem, jednocześnie obserwując wszystko z góry, zachowując odpowiedni dystans? W Szwecji dziecięce marzenia zamieniane są w rzeczywistość. Około 3 godziny na północ od Icehotel, znajdziesz Treehotel – miejsce, gdzie natura, nowoczesny skandynawski design i ekologia łączą się w idealną harmonię.

Każdy pokój jest usytuowany od 4 do 6 metrów nad ziemią i został tak zaprojektowany, aby miał jak najmniejszy wpływ na otaczającą przyrodę. Podczas budowy nie ścięto żadnych drzew, pokoje unoszą się ostrożnie wśród gałęzi sosen. Najpopularniejszym z nich jest pokój zbudowany z luster, który kamufluje się wśród otaczającej przyrody (Mirrorcube). Są również pokoje takie jak Ptasie Gniazdo lub Siódmy pokój z widokiem na zorzę polarną.

Zdjęcie: Lola Akinmade Åkerström/imagebank.sweden.se

Zdjęcie: Nicolás Boullosa/Flickr

  1. Copperhill Mountain Lodge, Åre

Hotel usytuowany jest w jednym z najpopularniejszych kurortów narciarskich. Zlokalizowany jest w samym sercu stoków, a zaprojektowano go tak, aby zachowywał linię drzew i wtapiał się w naturalną topografię terenu.  Budynek trzeba zobaczyć na żywo, został on zaprojektowany przez architekta, Petera Bohlina, który jest autorem domu Billa Gatesa, jak również stworzył wiele sklepów Apple.  Budynek ma wysokie sufity, które nadają górzystego charakteru hotelowi, jednak opisywanie tego dzieła jest trudne – to trzeba zobaczyć na własne oczy.

Zdjęcie: Nic Lehoux/Copperhill Mountain Lodge

Zdjęcie: Copperhill Mountain Lodge

  1. Lilla Hyttnäs, Sundborn

Szwedzki design to nic nowego. Jego charakter budowany jest od stuleci. Chcecie zajrzeć do korzeni skandynawskiego designu? Zapraszamy do domu słynnego malarza i ilustratora, Carla Larssona. Jego dom stał się jednym z najbardziej znanych domów artystów na świecie – możecie w nim obejrzeć tradycyjny design  w bardzo przytulnej i domowej formie.

Malownicza chata mieści się w Sundborn, w Dalarna, pomalowana na klasyczny czerwony „Falun”, który pochodzi właśnie z tego obszaru i stał się ikoną szwedzkiej tradycji projektowej. Wnętrze jest dobrze zachowane i daje nam wgląd w domowe życie Szwedów w połowie XIX wieku. To bynajmniej nie jest nowoczesny minimalizm, to kwintesencja wielobarwnie zdobionych dodatków.

Zdjęcie: Holger Ellgaard/Wikimedia Commons

Zdjęcie: Lilla Hyttnäs/Carl and Karin Larsson Släktförening

  1. Artipelag, Värmdö

W tym budynku obejrzysz mnóstwo wystaw i pokazów, ale to sam budynek zachwyci Twoje oczy. Sala sztuki została zaprojektowana wokół wyspy, z wiszącą promenadą prowadzącą od doku do budynku z ogromnym głazie, gdzie znajduje się jadalnia, a na sam głaz każdy może się wspinać. Miejsce to ocieka „szwedzkością”. Ma własny ogródek z warzywami na dachu, pasiekę i wszystkie meble zostały stworzone specjalnie dla tego miejsca.

Zdjęcie: Artipelag

  1. Kungliga Musik Högskolan, Sztokholm

Królewska Szkoła Muzyczna jest przykładem, że sztuka jest dla każdego. Kampus jest otwarty dla wszystkich, piękne miejsce do spędzania popołudnia, zarówno dla Szwedów, studentów, jak i turystów.

Jest to również wyjątkowy przykład połączenia sztuki z techniką. Akustyka jest tutaj kluczowym elementem. W budynku znajdują się 82 sale muzyczne, które nie mają kontaktu z główną konstrukcją, gdyż opierają się na gumowych blokach.

Zdjęcie: Åke E-son Lindman/AIX Arkitekter

  1. Konst på Hög, Kumla

W Örebro znajdziesz „miastto sztuki”, Kumla. Na szczycie wzgórza znanego jako Kvarntorpshögen znajdziesz coś, co nazywa się „najbardziej osobliwą” wystawą rzeźby w Szwecji z dziełami samej śmietanki artystów Szwedzkich. To trudno jest wytłumaczyć, to trzeba zobaczyć, aby w to uwierzyć.

Rzeźba: Maria Miesenberger. Zdjęcie: Rune Tapper

  1. Nimis in Ladonia, Kullaberg

Ladonia, to tak zwane państwo w państwie. To mikronacja, która twierdzi, że nie jest częścią Szwecji. Ale jest. Możesz tam znaleźć piękne, lecz osobliwe budynki z patyków, lub rzeźby znane jako Nimis. Miejsce jest bardzo ciężko znaleźć, ponieważ jego istnienie na terenie rezerwatu przyrody nie zostało usankcjonowane.  Jednak każdy, kto je znajdzie zostanie wynagrodzony pięknymi widokami.

Zdjęcie: Pelle Sten/Flickr

Zdjęcie: Pelle Sten/Flickr

  1. Dunkers Kulturhus, Helsingborg

Dom kultury to klasyczny element na mapie każdego szwedzkiego miasta. To tu odbywają się seminaria, wystawy, tu Szwedzi mogą obcować ze sztuką i innymi nią zainteresowanymi. To, co niespotykane jednak, to budynek zaprojektowany przez syna Jörna Utzona, autora słynnej Sydney Opera House. Kim Utzon, jak jego ojciec, stworzył białe centrum kulturalne, z niecodziennym kształtem i tuż nad morzem. Wersja Kima jednak jest… dużo bardziej szwedzka.

Zdjęcie: Håkan Dahlström Photography

Które z miejsc wpisujecie na listę do obejrzenia podczas wiosennych lub letnich wypraw? Ja z chęcią wybrałabym się do Treehotel!

Pomysł na posta pochodzi stąd: link.

Zdjęcie główne: Rune Tapper, Sztuka: Cecilia Jansson


Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.