Co w szwedzkim filmie piszczy…

Skandynawia | Brak komentarzy

Jest już głęboka jesień, piękne wrześniowe dni dobiegły swojego końca, więc jak inaczej spędzać ciemne, chłodne wieczory, jak nie podczas seansu filmowego w domu pod kocykiem? No, ewentualnie można wziąć pod uwagę wyjście do kina, żeby się za bardzo z tym domem nie zżyć.. 😉

Z tego powodu przygotowałam dla Was krótką listę reżyserów, które warto śledzić wprost ze szwedzkiego przemysłu filmowego. Wiem, wiem, każdy z Was już zna Alicię Vikander i Ingmara Bergmana, ale mam dla Was kilka wyjątkowości.

Ruben Östlund to scenarzysta i reżyser, który początkowo nagrywał filmy z wypraw narciarskich, zaangażował się w to tak mocno, że postanowił aplikować do szkoły filmowej. Debiutował od 2004 roku filmami krótko i pełnometrażowymi zdobywając wiele nagród, między innymi w Cannes, Tokio i Skandynawii.

Lisa Langseth to wyjątkowa reżyserka zainteresowana tematyką seksu i władzy. Jej debiut, film „Pure” o władzy i kulturze świata pomógł w rozpoczęciu kariery dobrze znanej Alicii Vikander. Panie ponownie spotkały się na planie filmu „Hotell”.

Lukas Moodysson miał przełom w swojej karierze w 1998 roku filmem „Show Me Love”. Od tego czasu wyreżyserował takie filmy, jak: „Together”, „Lilya 4-ever” i „Mammoth” z takimi gwiazdami, jak: Gael García Bernal i Michelle Williams. Jego ostatni film „We are the best!” wygrał festiwal w Tokio w 2013 roku.

sofia_sabel-movie_theatre-4673

Zdjęcie: Sofia Sabel/imagebank.sweden.se

Gabriela Pichler napisała i wyreżyserowała „Eat Sleep Die”, komediodramat o kobiecie, która traci swoją pracę. Film zdobył wiele nagród filmowych, takich jak nagrodę w Wenecji w 2012 roku.

Thomas Alfredson wyreżyserował kinową wersję Johna le Carré’a “Tinker Tailor Soldier Spy”. Jego dramat o wampirach wygrał nagrodę za najlepszą narrację na Festiwalu w Tribece w 2008 roku. Aktualnie pracuje nad kryminałem „The Snowman” i angielskojęzyczną adaptacją „Brothers Lionheart” Astrid Lindgren.

Daniel Espinosa wyreżyserował kinową wersję noweli kryminalnej Jensa Lapidusa „Easy Money”. Film ten dał reżyserowi możliwość stworzenia filmu akcji „Safe House” z Denzelem Washingtonem w roli głównej. Jego najnowszy film „Child 44” wyszedł na początku 2015 roku, z takimi aktorami jak Tom Hardy i Gary Oldman.

Zabieramy się za wyszukiwanie filmów? To jest krótka lista znanych i dobrych szwedzkich reżyserów. Z przyjemnością stworzę również dla Was listę wyjątkowych szwedzkich aktorów.


Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.