Czas relaksu czyli Szwed na wakacjach

Skandynawia | Brak komentarzy

Nie tylko Dorota uwielbia letnie upały (koniecznie przeczytajcie na blogu jej nowy wpis i bezcenne rady, jak przetrwać skwar). Okazuje się, że Szwedzi starają się wykorzystywać cieplejsze miesiące, jak tylko można. W sumie nie ma im się co dziwić…Moje nieocenione źródło informacji o Skandynawii w osobie Tomka (a jakże!) uświadomiło mi, jak wygląda lato po tamtej stronie Bałtyku.

Wakacje w Szwecji rozpoczynają się już od tzw. Midsommar czyli naszej Nocy Świętojańskiej. A trwają mniej więcej do połowy sierpnia. W tym czasie dorośli biorą sobie nawet trzy lub cztery tygodnie urlopu pod rząd i wyjeżdżają do swoich domków (stuga) w Szwecji lub do innych krajów skandynawskich. Lubią wodę, łódki, lasy i ogólnie żyją w zgodzie z przyrodą. Co ciekawe, pracodawca nie może odmówić nikomu tak długiego wypoczynku. Podobno jest to uregulowane prawnie. Całkiem fajnie, prawda?

Wiążę się z tym też inna ciekawostka. W przypadku, kiedy wszyscy pracownicy jednej firmy idą w tym samym czasie na urlop, nie ma komu pracować i…zdarzają się sytuacje, że całe fabryki są nieczynne. Plotka głosi, że w pewnym miasteczku kiedyś latem zamknięto nawet szpital i kobiety w ciąży musiały jechać rodzić do innego miasta.  No proszę, można? Można! W końcu zdrowie psychiczne pracowników jest najważniejsze.

Stuga

Szwedzi oczywiście wybierają też inne destynacje. Ostatnio w Trójmieście często słyszy się ich język. Polska to nie tylko piękny kraj, ale też…tani. Dla nich rzecz jasna. A w innych porach roku podróżują w bardziej egzotyczne miejsca. Np. do Tajlandii po żonę? 😉

Rozmarzyłam się teraz o własnym urlopie… Gdzie by tu pojechać? Macie jakieś propozycje?

 


Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.