Dokąd pojadą moi rodzice na urlop w tym roku?

Skandynawia | Brak komentarzy

Czy Wasi rodzice wybierają się w tym roku na wycieczkę do Skandynawii? Jeżeli jeszcze nie zdecydowali się na konkretne miejsce to postaramy się pomóc w wyborze. Żeby nie było nudno to obok typowych dla Skandynawii, spokojnych zakątków otoczonych przyrodą, proponujemy również znaną stolicę i miasto uniwersyteckie. Czemu nie? W końcu Skandynawia to nie tylko przyroda i archipelagi.

  1. LUND

Lund to jedno z większych miast Szwecji, położone niedaleko zachodniego wybrzeża. Od jesieni do wiosny Lund opanowują studenci z całego świata, bo miasto jest jednym z najbardziej prestiżowych ośrodków uniwersyteckich w kraju. Rok akademicki kończy się na początku czerwca, a po wyjeździe większości studentów Lund zamienia się w spokojniejsze miasto turystyczne z urokliwą zabudową, wywodzącą się jeszcze częściowo z czasów duńskich. Wąskie uliczki, dużo zieleni, kolorowe domy pokryte kwiatami, kawiarenki i restauracje – to typowy widok Lund. Najbardziej znanym zabytkiem miasta jest romańska katedra, jeden z najważniejszych kościołów protestanckich w Szwecji.

  1. KOPENHAGA

O Kopenhadze nie trzeba pisać wiele, wystarczy tu przyjechać i zakochać się w tym mieście. Kopenhaga to stolica Danii, a więc duża aglomeracja, w której ciężko mówić o spokoju i ciszy. Z każdej strony pełno tu turystów, ludzi i gwaru, ale właśnie ten gwar i tętniące życiem ulice budują klimat tego fascynującego miasta. No i jeszcze architektura. Nowoczesna i zabytkowa, ujmująca i intrygująca – taka, której się nie zapomina. Kopenhaga to miasto idealne dla każdego, bo jest tu wszystkiego po trochu. Są gwarne place z modnymi sklepami, restauracjami i kawiarniami. Są spokojne, piękne uliczki z zabytkowymi kamienicami. Są tereny spacerowe i rekreacyjne nad kanałami oraz parki – miejsca na oddech i wyciszenie.

  1. BORNHOLM

Pozostajemy w duńskich klimatach, ale przenosimy się na prowincję. Bornholm to wyspa położona na Morzu Bałtyckim, należąca w całości do Danii. W przeciwieństwie do Kopenhagi Bornholm to oaza spokoju i ciszy. Dzięki oddalaniu od lądu Bornholm żyje w odosobnieniu od stolic i większych ośrodków, i nie zmienia się od lat. Na wyspie dominują otwarte przestrzenie, pola uprawne, małe, nadmorskie miejscowości oraz kurhany i cmentarzyska sprzed kilku tysięcy lat. Dobrym sposobem na zwiedzanie Bornholmu są wycieczki rowerowe – drogi są tu bardzo spokojne, wszędzie jest płasko, a wyspa jest stosunkowo mała. Bornholm to idealne miejsce na oderwanie się od rzeczywistości, bliższy kontakt z przyrodą i naładowanie baterii.

  1. KALMAR

Wracamy do Szwecji, ale tym razem na wschodnie wybrzeże do małego miasteczka Kalmar. Jest to bardzo spokojna miejscowość położona nad brzegiem morza, bardzo blisko Olandii, czyli drugiej co do wielkości wyspy w Szwecji. W centrum Kalmaru znajdziemy ładną starówkę, ale też tradycyjne, drewniane domki w różnych kolorach, otoczone kwiatami i morzem. Jedną z atrakcji miasteczka jest Zamek Kalmarski, w którego zawiłej historii przeplata się kilka polskich wątków. Kalmar to typowe szwedzkie miasto – spokojne, ciche i idealne na letni wypoczynek.

Zdjęcie: Emmy Jonsson/imagebank.sweden.se

  1. ARCHIPELAG VÄSTERVIK

Archipelag Västervik składa się z ponad pięciu tysięcy wysp i wysepek, otoczonych błękitnym morzem. Ogromna ilość wysp pozwala wybrać się na ciekawe wycieczki i znaleźć swój wymarzony zakątek, oddalony od ludzi. To idealne miejsce dla tych, którzy podczas wypoczynku potrzebują jedynie świeżego powietrza, przyrody, pięknych widoków i błyszczącego morza. Tu nigdy nie spotkamy tłumów turystów, nikt nigdzie się nie spieszy, a atmosfera jest tu tak spokojna i cicha jak samo morze. Jedną z większych wysp archipelagu jest Hasselö, popularne są też Björkö, Idö i Stora Askö.

  1. MÖLLE i KULLABERG

A na koniec coś dla tych, którzy lubią trochę bardziej aktywny wypoczynek. Miasteczko Mölle położone jest na zachodnim wybrzeżu, na skałach nad samym brzegiem morza. Dawniej było to znane uzdrowisko, a obecnie jest to bardzo ciekawie położona i niezwykle urokliwa miejscowość letniskowa. Zaraz powyżej Mölle rozciąga się górzysty rezerwat Kullaberg, jedno z ciekawszych miejsc południowej Szwecji. W przeciwieństwie do reszty płaskiego regionu Skania Kullaberg jest bardzo skaliste  i pagórkowate. Typowe są tu urwiste brzegi, usypiska kamieni, jaskinie oraz niesamowite widoki. Na najwyższym wzniesieniu znajduje się latarnia morska i muzeum przyrodnicze, a w całym rezerwacie można znaleźć wiele pieszych szlaków wzdłuż skalistych plaż.

Zdjęcie główne: Aline Lessner/imagebank.sweden.se