Emisja siarki zredukowana o ponad 50%!

Skandynawia | Brak komentarzy

Stena Line już od wielu lat kontynuuje działania strategiczne koncentrujące się na redukcji śladu środowiskowego. Właśnie opublikowany został raport zrównoważonego rozwoju grupy Stena AB na rok 2015, który pokazuje zmniejszone zużycie paliwa i obniżony poziom emisji. Dodatkowo, Stena Line pokazuje wyniki lepsze niż założone cele w zakresie redukcji emisji siarki i CO2.

Jedną z największych zmian wprowadzonych w branży transportu morskiego na początku 2015 roku była tzw. „dyrektywa siarkowa”, czyli regulacje nakładające na operatorów promowych w Europie Północnej obowiązek ograniczenia emisji siarki. Wprowadzone przepisy zmniejszyły dopuszczalne poziomy emisji siarki na statkach z maksymalnie 1% do zaledwie 0,1% w obszarze SECA, co spowodowało konieczność zmiany paliwa lub zastosowania nowych środków technicznych.

Grupa Stena AB operuje 93 statkami na całym świecie. Wszystkie razem doprowadziły do zmniejszenia emisji siarki o aż 4 000 ton w okresie od 2014 do 2015, co stanowi redukcję o 15%. Natomiast armator Stena Line przy 34 statkach operujących w Europie, z czego 24 w obszarze SECA, obniżył całkowitą emisję siarki o ponad połowę – aż o 53%. Jupi!

Z pewnością pamiętacie serię informacji o projekcie napędzania statku Stena Germanica metanolem. Mam nadzieję, że również pamiętacie, że jest to jedyny tego typu statek na całym świecie! Niemniej jednak, Stena wciąż nie przestaje i wciąż szukamy nowych źródeł napędzania, jeszcze bardziej neutralnych dla otaczającego nas środowiska. Pamiętajcie, że naszym celem jest zrównoważony rozwój i zostawianie jak najmniejszego śladu na środowisku.

Przedsiębiorstwa żeglugowe w grupie Stena AB od 2005 roku prowadzą specjalny projekt o nazwie Program Oszczędności Energii (ESP, Energy Saving Programme). Celem projektu jest ograniczenie zużycia paliwa o 2,5% rocznie. Wynik za rok 2015 jest nawet lepszy niż zakładano i wynosi 2,8% dla całej grupy. W Stena Line osiągnięto redukcję na jeszcze wyższym poziomie – zmniejszenia zużycia paliwa o 4% na milę morską oraz ograniczenie emisji CO2 o 2,5% na milę morską.

Ogromnie cieszymy się z tego osiągnięcia, a szczególnie, że to nasze statki wykazują się byciem „prymusem” w pilnowaniu emisji siarki i CO2. Prawda, że przyjemniej podróżuje się wiedząc, że jesteśmy ekologiczni? Liczymy na jeszcze lepsze wyniki w 2016 roku!

Pełen raport zrównoważonego rozwoju grupy Stena AB.


Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.