Fakty i mity o Szwedach cz. 2

Skandynawia | Brak komentarzy

Podobała się Wam pierwsza część obalania mitów o Szwedach i Szwecji? Oto druga część!

  1. W Szwecji jest zimno i ciemno

Tutaj moja odpowiedź będzie dość niekonkretna, bo wszystko zależy od tego, gdzie jesteś. Szwecja jest dość „długim krajem” i między punktem najbardziej na północ i na południe jest dość duża rozpiętość. Ale tak, można powiedzieć, że zimy jednak są trochę za długie, nawet na południu. Ale wtedy nadchodzi pierwszy dzień wiosny i od razu wiesz, na co czekałeś tyle czasu. Wiosna, lato i jesień rekompensują ten długi czas oczekiwania na cieplejsze dni. Plusem tych długich nocy, są długie dnie w ciągu wiosny i lata.

dagsljus-final_svart_56dgr_web-2048x962

  1. Wszyscy jeżdżą autem marki Volvo

Prawda!:) Nawet nie będę udawać, że tak nie jest. Volvo to bardzo zaufana marka, a do tego rodzima. Pomimo tego, że dziś samochody te produkuje się w Chinach, wciąż jest mocno zakorzeniona w sercach i umysłach Szwedów. Idealny model rodziny w Szwecji to 3xV: Villa, Volvo, Vovve (Dom, Volvo, Pies).  Kiedyś równie popularne były Saaby, które niestety po załamie, już nie podniosły się i nigdy nie wróciły do łask.

  1. W Szwecji jest drogo

Jeszcze w 2001 roku ceny w Szwecji były podobne do tych z Wielkiej Brytanii. Niestety od niedawna Szwecja jednak wysuwa się na prowadzenie, jeżeli chodzi o koszty. Wszystko jest bardzo drogie, jeżeli przyjeżdżasz na urlop do Szwecji, jeśli jednak tam zarabiasz, koszt utrzymania i życia nie jest aż tak wysoki.

  1. Szwedzi płacą wysokie podatki

Znowu muszę się zgodzić. Stawki podatku dochodowego od osób fizycznych są tu jednymi z największych na świecie. Ma to swoją drugą stronę, miasta są czyste, opieka zdrowotna i szkolnictwo są darmowe i na bardzo wysokim poziomie, a opieka przedszkolna w zasięgu praktycznie każdej rodziny.

  1. Szwedzi mają myśli samobójcze

Jest to jeden z najczęściej powtarzanych mitów. Plotka ta wzięła się z przemówienia prezydenta USA Dwighta Eisenhowera, który w 1960 roku powiedział, że nie jest fanem polityki prowadzonej w Szwecji, gdyż prowadzi ona do „grzechu, nagości, pijaństwa i samobójstwa”. Choć zimy wprawdzie są długie i ciemne nie można powiedzieć, że jest to nie do zniesienia dla zwykłego obywatela. Statystyki mówią, że w liczbie samobójstw na obywatela, Szwecja plasuje się na 40 miejscu, więc raczej nie jest to prawda.  Ja zaryzykowałabym stwierdzenie, że Szwedzi są naprawdę radosnymi ludźmi, a Wy? Jak myślicie?

I to by było na tyle, z tych najczęściej słyszanych mitów. Co o nich myślicie? Macie swoje? Chętnie poznam Wasze spostrzeżenia! Pomysł na posta wzięłam stąd: link.


Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.