Höstmys

Skandynawia | Brak komentarzy

Przyznajcie się nam, kto z Was już po cichu się cieszy, że lato zbliża się do końca i nie może się doczekać, aby wyczołgać swoje ukochane dzianiny z tyłu szafy.

Höstmys to szwedzki rzeczownik, najlepiej tłumaczony jako “jesienna przytulność”, ale to, co dokładnie oznacza, zależy od tego, z kim rozmawiasz.

En höst to szwedzki termin “jesień”, który może zainteresować anglojęzycznych użytkowników swoimi źródłami za pomocą angielskiego rzeczownika “żniwa”: oba pochodzą od staronordyckiego słowa haust. Haust początkowo odnosił się do zbierania, ale został używany jako ogólny termin na sezon, w którym rolnicy zbierają swoje plony. W Wielkiej Brytanii, gdy ludzie zaczęli migrować z wsi, haust został wyparty przez “jesień” z łacińskiego terminu jesus w mowie ogólnej, a od XVI wieku “żniwa” nabrały węższego, szczególnie rolniczego znaczenia.

Kraje skandynawskie pozostawały w dużej mierze społecznościami rolniczymi przez wiele lat, w mniejszym stopniu podlegały wpływom łaciny, dlatego utrzymywały ten sam termin na sezon między latem a zimą (szwedzki höst jest powiązany z niemieckim der Herbst i norweskim haustem).

Jeśli chodzi o mys, jest to związane z przymiotnikiem mysig (przytulny) i czasownik att mysa (co oznacza coś w stylu “mieć przytulny czas”, “przytulić się” lub “przytulić”). To jest bardzo popularna koncepcja w Szwecji, dlatego też sama końcówka “mys”, znajduje się w wielu innych który jest przypięty na końcu wielu słów: fredagsmys, lördagsmys, kvällsmys, julmys i tak dalej.

Dlatego Höstmys jest tym, co sprawia, że ​​zimniejsze, ciemniejsze noce staną się bardziej znośne, niezależnie od tego, jak mocna zawierucha będzie na zewnątrz, Twój wieczór pod kocami na sofie z kieliszkiem grzanego wina i ludźmi, na których najbardziej zależy sprawią, że zaczniesz się cieszyć, że jesień już tu jest.

Podobnie jak w przypadku wielu skandynawskich koncepcji stylu życia, ten prosty pomysł został przyjęty przez marki i osoby, które zalały portale społecznościowe, by przekonać Cię, że prawdziwe höstmys wymaga odświeżenia wystroju wnętrz, lub kupienia domku na wsi, ale możesz mieć pewność, że naprawdę nie ma dobrego ani złego sposobu na mys.
Zdjęcie główne: imagebank.sweden.se

Tags: ,