Jak odebrać Nagrodę Nobla?

Skandynawia | 1 komentarz

Koniecznie musicie przeczytać tekst Małgorzaty Kreft opublikowany na stronie National Geographic, w którym autorka przytacza kilkanaście ciekawostek o Szwecji i Szwedach. O niektórych z nich już Wam pisałyśmy na blogu, o innych pewnie sami usłyszeliście. W każdym razie sprawdźmy, jak to jest po tamtej stronie Bałtyku 🙂

 1. Jeżeli szwedzka rodzina chce zmienić kolor swojego domu, musi uprzednio postarać się o pozwolenie, a także posiadać licencję malarską.
 2. Myśleliście, że tylko Wielka Brytania ma swoją „tea time”? Szwedzi mają kawę. Chodzi oczywiście o tak zwaną fikę, pamiętacie? Przerywają wtedy pracę i w towarzystwie przyjaciół oraz współpracowników piją kawę i jedzą ciasteczka.
 3. Dość ciekawą potrawą szwedzką jest marynowany śledź. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że śledzia marynuje się przez rok w zwykłej puszcze. Pachnie i smakuje zapewne dość oryginalnie. To znane nam surströmming!
 4. W Szwecji istnieje prawo, które pozwala rozbić namiot na terenie prywatnym na 24 godziny (allemansrätten).
 5. Szwecja ma najwięcej restauracji McDonald ’s w Europie.
 6. Szwedzi w oknach nie mają firanek. Na parapetach stawiają różnego rodzaju figurki, kwiaty i lampki. Pokazują w ten sposób, że nie mają nic do ukrycia. W niektórych szwedzkich domach przy oknach zamontowane są lusterka. Dzięki temu widać, co dzieję się na zewnątrz.
 7. Rząd nakazuje budowę płotów wzdłuż ruchliwych dróg, by łosie nie wtargnęły na jezdnię.
 8. Najdziwniejszym świętem w Szwecji jest święto kiszonego śledzia. Obchodzi się je w sierpniu.
 9. Istnieje klub golfowy, którego połowa znajduję się na terenie Szwecji, a druga połowa w Finlandii.
 10. Oficjalne konto Szwecji na Twitterze, co tydzień prowadzone jest przez innego obywatela, którego wybiera się losowo.
 11. W Szwecji znaleziono najstarszą prezerwatywę z 1640 roku. Zrobiona była ze świńskiego jelita.
 12. W Szwecji otyłość uznaje się za wykroczenie.
 13. Alkohol sprzedawany jest w tygodniu do 18, w weekendy do 15. Zakupić go mogą jedynie osoby, które ukończyły 20 lat.
 14. Około 80% populacji mówi w języku angielskim.
 15. I ostatnia ciekawostka: kiedy będziecie odbierać nagrodę Nobla, pamiętajcie, że musicie wziąć ją lewą ręką, prawą podać królowi i jednocześnie się ładnie ukłonić.

 

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne nowinki o naszych sąsiadach zza Bałtyku, to koniecznie się nimi podzielcie w komentarzach!

Zdj. główne: Lena Granefelt/imagebank.sweden.se