Jak skleić świąteczny domek z piernika?

Skandynawia | Brak komentarzy

Nie wiem, czy to o mnie wiecie, ale jestem mistrzem budownictwa. Nie byle jakiego budownictwa, tylko budownictwa świątecznego. Moje zamiłowanie do słodyczy zaowocowało umiejętnością sklejenia piernikowego domku, który zbudowany przed świętami, spokojnie w jednym kawałku ustoi aż do Trzech Króli.

Nie będę Was dzisiaj namawiać do samodzielnego zrobienia piernikowego domku, choć przepis na przepyszne, tradycyjne pierniczki znajdziecie tu: link. Przedstawię Wam dwa proste przepisy na „klej”, żeby każdy z Was mógł stworzyć ten wyjątkowy świąteczny element nawet kupując gotowe ścianki domku z IKEA.

Klej nr 1 (wersja bardzo prosta):

  • 2 szklanki cukru pudru
  • 2-3 łyżki soku z cytryny

I voila! Mieszamy wszystko ze sobą do uzyskania jednolitej masy. Kluczem do sklejenia domku, który ustoi jest naprawdę gęsta konsystencja lukru i stawianie (klejenie) domku dopiero wtedy, kiedy już zastyga. Nie warto sklejać domku, kiedy lukier jest za mocny, bo nie utrzyma konstrukcji. Dla niecierpliwych można podsuszyć konstrukcję suszarką.;)

Klej nr 2 (wersja trochę trudniejsza, ale lepiej zasycha):

  • 3 białka
  • 625 g cukru pudru
  • 1 łyżka soku z cytryny

Zaczynamy od ubicia białek na sztywną pianę. Potem na niskich obrotach dodawaj do nich po łyżce cukru pudru. Na koniec dodaj sok z cytryny i wymieszaj na jednolitą masę i przykryj ściereczką, jeśli nie korzystasz z niego od razu.

Jeśli chodzi o samo klejenie, dla mnie najlepiej sprawdzają się moje dłonie, ewentualnie łyżka, czy nóż stołowy. Jeśli macie rękaw cukierniczy – on może ułatwić zadanie i z pewnością sprawić, że będzie wszystko dużo czystsze, ale kiedy stawia się taki domek z dziećmi to przecież nie o czystość chodzi, tylko o dobrą zabawę i wspólne spędzenie czasu. Ja po prostu nigdy nie miałam cierpliwości do przekładania lukru do rękawa cukierniczego.

Całość na koniec oczywiście pięknie dekorujemy i ozdabiamy. Posiadany lukier (jeśli macie go za dużo i potraficie przełożyć go do rękawa cukierniczego) można zabarwić barwnikiem spożywczym i wykorzystać go do dekoracji.

tuukka_ervasti-gingerbread_house-2566

Zdjęcie: Tuukka Ervasti/imagebank.sweden.se

Korzystając z okazji, chciałabym Wam wszystkim życzyć wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i wszystkich innych uroczystości, które świętujecie w tym czasie. Zimowa, grudniowa aura sprzyja spędzaniu miłego czasu w gronie najbliższych i życzę Wam, by ten czas był najpiękniejszym prezentem podarowanym swoim bliskim. Gdyż akurat czas jest najcenniejszym zasobem w dzisiejszym świecie. Pamiętajcie o tych, którym brakuje bliskiej osoby, samotnych i opuszczonych. Dzielcie się szczęściem i ciepłem z każdym, kto tego potrzebuję. Dziękuję za kolejny rok wspólnego blogowania i przechodzenia przez meandry Szwedzkich ciekawostek!

P.S. Nie obędzie się bez zdjęć gotowych domków, liczę na Was! Jak swój skończę, również podzielę się dziełem.


Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.