Jak skleić świąteczny domek z piernika?

Skandynawia | Brak komentarzy

Nie wiem, czy to o mnie wiecie, ale jestem mistrzem budownictwa. Nie byle jakiego budownictwa, tylko budownictwa świątecznego. Moje zamiłowanie do słodyczy zaowocowało umiejętnością sklejenia piernikowego domku, który zbudowany przed świętami, spokojnie w jednym kawałku ustoi aż do Trzech Króli.

Nie będę Was dzisiaj namawiać do samodzielnego zrobienia piernikowego domku, choć przepis na przepyszne, tradycyjne pierniczki znajdziecie tu: link. Przedstawię Wam dwa proste przepisy na „klej”, żeby każdy z Was mógł stworzyć ten wyjątkowy świąteczny element nawet kupując gotowe ścianki domku z IKEA.

Klej nr 1 (wersja bardzo prosta):

  • 2 szklanki cukru pudru
  • 2-3 łyżki soku z cytryny

I voila! Mieszamy wszystko ze sobą do uzyskania jednolitej masy. Kluczem do sklejenia domku, który ustoi jest naprawdę gęsta konsystencja lukru i stawianie (klejenie) domku dopiero wtedy, kiedy już zastyga. Nie warto sklejać domku, kiedy lukier jest za mocny, bo nie utrzyma konstrukcji. Dla niecierpliwych można podsuszyć konstrukcję suszarką.;)

Klej nr 2 (wersja trochę trudniejsza, ale lepiej zasycha):

  • 3 białka
  • 625 g cukru pudru
  • 1 łyżka soku z cytryny

Zaczynamy od ubicia białek na sztywną pianę. Potem na niskich obrotach dodawaj do nich po łyżce cukru pudru. Na koniec dodaj sok z cytryny i wymieszaj na jednolitą masę i przykryj ściereczką, jeśli nie korzystasz z niego od razu.

Jeśli chodzi o samo klejenie, dla mnie najlepiej sprawdzają się moje dłonie, ewentualnie łyżka, czy nóż stołowy. Jeśli macie rękaw cukierniczy – on może ułatwić zadanie i z pewnością sprawić, że będzie wszystko dużo czystsze, ale kiedy stawia się taki domek z dziećmi to przecież nie o czystość chodzi, tylko o dobrą zabawę i wspólne spędzenie czasu. Ja po prostu nigdy nie miałam cierpliwości do przekładania lukru do rękawa cukierniczego.

Całość na koniec oczywiście pięknie dekorujemy i ozdabiamy. Posiadany lukier (jeśli macie go za dużo i potraficie przełożyć go do rękawa cukierniczego) można zabarwić barwnikiem spożywczym i wykorzystać go do dekoracji.

tuukka_ervasti-gingerbread_house-2566

Zdjęcie: Tuukka Ervasti/imagebank.sweden.se

Korzystając z okazji, chciałabym Wam wszystkim życzyć wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i wszystkich innych uroczystości, które świętujecie w tym czasie. Zimowa, grudniowa aura sprzyja spędzaniu miłego czasu w gronie najbliższych i życzę Wam, by ten czas był najpiękniejszym prezentem podarowanym swoim bliskim. Gdyż akurat czas jest najcenniejszym zasobem w dzisiejszym świecie. Pamiętajcie o tych, którym brakuje bliskiej osoby, samotnych i opuszczonych. Dzielcie się szczęściem i ciepłem z każdym, kto tego potrzebuję. Dziękuję za kolejny rok wspólnego blogowania i przechodzenia przez meandry Szwedzkich ciekawostek!

P.S. Nie obędzie się bez zdjęć gotowych domków, liczę na Was! Jak swój skończę, również podzielę się dziełem.


Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.