Jakie są szwedzkie dzieci?

Skandynawia | Brak komentarzy

Z pewnością nie jest to dla nikogo zdziwieniem, że już niedługo najlepsze święto dzieci – dzień dziecka! Właśnie z tej okazji stwierdziłam, że przybliżę Wam dzieciństwo w Szwecji. Jak zwykle portal www.sweden.se pomaga nam lepiej zrozumieć Szwedzką kulturę. Gotowi?

Około 20% społeczeństwa Szwedów jest niepełnoletnia. Szwedzkie prawo dba o bezpieczeństwo dzieci, a w kraju działa wiele organizacji na rzecz ochrony najmłodszych. W 1979 roku Szwecja również stała się pierwszym krajem, gdzie bicie i klapsy dzieci stały się przestępstwem.

Szwedzka rodzina, statystycznie jest modelem 2+1 lub 2+2. Pomimo tego, iż rodzice niekoniecznie są małżeństwem, stałość związku jest dość wysoka. Niemniej jednak około 27% dzieci ma ojczyma lub macochę.

Z kolejnych danych, 81% matek i 92% ojców pracuje na pełny etat, a każdy z rodziców otrzymuje 480 dni płatnego urlopu do wykorzystania do ósmych urodzin jednego dziecka. Większość urlopu rodzicielskiego nadal wykorzystywana jest przez matki, ale ojcowie coraz częściej też korzystają z tego przywileju, więcej o tym przeczytacie tu i tu.

Hobby i rozrywki

Najpopularniejszym sportem w Szwecji jest oczywiście piłka nożna. Grają w nią zarówno chłopcy, jak i dziewczynki, aż 68% dzieci w wieku 13-15 lat jest zapisanych do klubów sportowych. Populara jest również jazda konno oraz łyżwiarstwo i hokej. Z niesportowych zajęć, dzieci uwielbiają grać na instrumentów, średnio około 30% dzieci gra w najmłodszych latach na jakimś instrumencie.

Oczywiście, jak większość dzieci na świecie, młodzi Szwedzi oglądają telewizję (około 3 godzin dziennie) i grają w gry. Najpopularniejszy w Internecie jest oczywiście YouTube. Gry są domeny mniejszych dzieci.

Zdjęcie: Ulf Huett-Nilsson/imagebank.sweden.se

Szkoła

Szkoła zaczyna się już w połowie sierpnia, a pierwsza przerwa jest pod koniec października, kiedy dzieci zaczynają świętowanie od Halloween, a kończą na zapalaniu świec na cmentarzach. Dzieci odpoczywają również w czasie świąt Bożego Narodzenia, a następnie w okolicach stycznia i lutego mają ferie zimowe, aby wykorzystać śnieżną pogodę na sporty zimowe. Następnie wszyscy z utęsknieniem czekają na przerwę świąteczną na Wielkanoc i dzielnie chodzą do szkoły aż do połowy czerwca, kiedy zaczynają 10 tygodni wakacji letnich.

Zdjęcie: Simon Paulin/imagebank.sweden.se

Film i książka

Tematy ulubionych filmów i książek nie zawsze są łatwe, wręcz trudne treści przeważają, co nie oznacza, że filmy i książki nie cieszą się wśród młodych Szwedów popularnością. Ulubione filmy młodzieży to The Ice Dragon, który opowiada o chłopcu, który żyje z ciotką-hippiską porzuconym przez ojca rockmana, który jest alkoholikiem. Kolejna historia kochana przez młodzież to Glowing Stars o czternastolatce, która próbuje pogodzić swoje życie nastolatki z walką o życie chorej na raka matki. Dla równowagi, hitem jest również Kenny Begins, który opowiada o chłopcu, który marzy, żeby zostać międzygalaktycznym bohaterem, a jego rodzice wierzą, że zostanie fryzjerem w rodzinnym biznesie.

Jeżeli chodzi o książki, to również popularna w Szwecji jest Pippi Pończoszanka, którą zna wiele dzieci na całym globie. Chętnie czytana również jest również historie Alfie Atkinsa. Tylko w 2014 roku zostało opublikowanych 2066 książek dla dzieci i młodzieży.

Co myślicie o szwedzkim dzieciństwie? Przygotowani na dzień dziecka? Pamiętajcie, że dobrym pomysłem zawsze są nasze rejsy!

Pomysł na posta wzięłam stąd.

Zdjęcie główne: Johan Willner/imagebank.sweden.se