Kajaki z dziećmi – Szwecja

Skandynawia | Brak komentarzy

Jak na kajaki z dziećmi to do Szwecji!

Słynna szwedzka swoboda oznacza również swobodę wiosłowania. Będąc naszymi czytelnikami, doskonale wiecie, że w Szwecji znajduje się ponad 200 000 jezior i jest długa linia brzegowa do zwiedzania kajakiem. Pamiętaj, że jeśli jesteś początkujący, warto swoją przygodę rozpocząć na jeziorach/rzekach z delikatnym nurtem, a nie porywać się na morską przygodę.

Jeśli już jesteście na etapie poszukiwania ciekawych miejsc do kajakowania to spokojne wody można znaleźć np. w Dalsland i jego licznych jeziorach ryftowych, otoczonych dużymi stromymi klifami wzdłuż krawędzi uskoków.

Na miejscu z pewnością traficie na wiele wypożyczalni, które wynajmują kajaki oraz około stu obszarów kempingowych w północnym Dalsland i Värmland, często z miejscami do grillowania, przybudówkami, wstępnie przyciętym drewnem opałowym i koszami na śmieci.

Najdłuższa trasa ma prawie 50 km i zabierze Cię z norweskiej Ljöra, która zmienia nazwę na Görälven po szwedzkiej stronie granicy, aż do Sälen. Podczas tej podróży spędzacie dwie noce na kempingu, najpierw na granicy, a następnie w rezerwacie przyrody Hälla. Najkrótsza wersja to powolna godzinna wycieczka w dół Görälven między kempingiem Stöten a szlakiem Kungsleden.

Innym świetnym regionem do wiosłowania z dziećmi jest Småland, popularna również ze względu na inne rodzinne atrakcje, takie jak Astrid Lindgrens Värld. Getnö to jedno ze wspaniałych miejsc – tuż na skraju parku narodowego Åsnen. Getnö zapewnia rustykalny kurort, w którym wszyscy odwiedzający są bardzo blisko natury.

Ciekawostką jest to, że można wypożyczyć kajak lub kanu i wiosłować w centrum stolicy Sztokholmu! W Sjöcaféet przy moście Djurgården możesz wypożyczyć nawet kajak na godziny.

Niezależnie od tego, jaki cel wybierzecie, istnieją pewne ogólne zasady i wskazówki, których należy przestrzegać: zawsze noś kamizelkę ratunkową i zawsze upewnij się, że na brzegu są ludzie, którzy wiedzą, dokąd zmierzasz. Jeśli masz małe dziecko siedzące z przodu kajaka, być może będziesz musiał dociążyć przedni schowek, aby ustabilizować dziób. Z pewnością my, dorośli mamy wystarczająco cierpliwości, aby spędzić cały dzień w kajaku, ale dzieci muszą od czasu do czasu zrobić sobie przerwę. Jeśli Twoje dzieci mają 3-4 lata, warto rozważyć wypożyczenie kanu lub kajaka z dużym kokpitem pośrodku, aby mogły się trochę ruszać. Wszyscy rodzice wiedzą, że długość wycieczki dyktowana jest cierpliwością dzieci.

Po drodze zaleca również rozbicie obozu przynajmniej na jedną noc. Dzieci uwielbiają biwakować, ale dobrym pomysłem jest również rozbicie namiotu w jednym miejscu, a następnie powrót tam na następną noc, aby uniknąć zbyt długiego czasu na rozbijanie i zdejmowanie obozu. Musicie oczywiście pamiętać o tym, aby poprosić o pozwolenie, jeśli biwakujesz w tym samym miejscu więcej niż jedną noc.

Warta uwagi jest wycieczka po wyspie Skaftö, 3-4 dniowa wycieczka z dziećmi, 1-3 z dorosłymi. Ma malowniczą i mieszaną scenerię Bohuslän. Można trafić do muzeum drewnianych łodzi w Bassholmen przyciągającego turystów z każdej grupy wiekowej, są restauracje tuż przy nabrzeżu i nieskończone możliwości pływania.

Polecany jest również dryf w dół rzeki z Fulunäset lub znacząco spokojniejsze i mniej wymagające wiosłowanie na przykład na Lelången, które się porównuje z wiosłowaniem po norweskim fiordzie.

I jak? Przekonani? Gotowi do spakowania na kilkudniowy wyjazd z wiosłami?