Kalmar – historyczne miasto nad morzem i brama do Olandii

Skandynawia | Brak komentarzy

Położone w Smalandii miasto Kalmar słynie z zabytkowej architektury, nadmorskiego uroku i bliskiej odległości od wyspy Olandia.

Ciekawostki:

  • W 1640 roku podjęto decyzję o przeniesieniu centrum Kalmaru, z dzisiejszego starego miasta, na wyspę Kvarnholmen.
  • Dzięki dobrze zachowanej zabytkowej architekturze Kalmar dwukrotnie został laureatem najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej – Europa Nostra.
  • Kalmar jest domem dla największej w Europie wystawy dinozaurów, w której znajduje się około 200 szkieletów dinozaurów.

Kalmar to ważne historycznie miasto, położone na południowo-wschodnim wybrzeżu Szwecji w idyllicznym obszarze Smalandii. Położony nad Morzem Bałtyckim z bezpośrednim dostępem do pięknej wyspy Olandia ten nadmorski obszar jest wyjątkowy sam w sobie oferując wiele atrakcji kulturalnych i zajęć na świeżym powietrzu.

Średniowieczne centrum Kalmaru opowiada historię miasta, jako jednego z najważniejszych ośrodków władzy w Szwecji. Położone nieco na północ od granicy szwedzko-duńskiej w średniowieczu – kiedy hrabstwa Skåne i Blekinge były terytoriami duńskimi – historyczną rangę miasta podkreśla imponujący zamek Kalmar.

Odkryj fascynującą historię i architekturę Kalmaru

Aby poczuć smak Kalmaru – i szybko zrozumieć, dlaczego jest tak ceniony wśród miłośników architektury – po prostu wyrusz na spacer po mieście. Brukowane uliczki Starego Miasta wyłożone są dobrze zachowanymi budynkami z XVIII i XIX wieku. Obszar ten jest również domem dla koronnej chwały miasta, zamku Kalmar, który rozpoczął swoje dni jako ufortyfikowana wieża w XII wieku, zanim został przekształcony we wspaniały renesansowy zamek przez króla Gustawa Wazę jakieś cztery wieki później. Weź to wszystko, dołączając do wycieczki z przewodnikiem lub obejrzyj wystawę – a kiedy nadejdzie czas na zatankowanie, zjedz pyszną „fikę” w restauracji Castle.

Kvarnholmen to jedna z głównych wysp Kalmaru, na której w połowie XVII wieku powstało „nowe” miasto, przeniesione z dzisiejszego Starego Miasta. Ta wyjątkowa okolica – ze starymi murami miejskimi – jest usiana historycznymi budynkami. Wśród wielu atrakcji warto zwrócić uwagę na XVII-wieczne budynki Castenska Gården i Kalmar Cathedral, zaprojektowane w klasycznym stylu barokowym przez Nikodema Tessina Starszego.

Udaj się do Muzeum Hrabstwa Kalmar, aby zagłębić się w fascynującą historię Kalmaru i jego okolic. Najważniejsze to części wielowiekowego wraku Regalskeppet Kronan, który zatonął podczas bitwy w XVII wieku – tuż przy samym wejściu do muzeum kilka potężnych statków wyłania się by powitać odwiedzających.

Kalmar – raj dla turystów pieszych, rowerzystów i miłośników sportów wodnych

Zróżnicowana przyroda Kalmaru – zawierająca bujne, otwarte krajobrazy i nadmorski urok – jest stworzona do przygód na świeżym powietrzu na lądzie i wodzie. Szlak Kalmarsundsleden jest idealny dla turystów pieszych i rowerzystów i rozciąga się na około 200 kilometrach wiejskich dróg i wybrzeża. Ogólnie rzecz biorąc, znajdziesz wiejskie drogi Kalmar i doskonałą sieć ścieżek rowerowych, idealną do wycieczek rowerowych. Latem możesz nawet zabrać rower na prom do Olandii.

Ponieważ Kalmar rozciąga się na Morze Bałtyckie na wielu wyspach i półwyspach – w tym Stensö z jego plażami – to świetna baza zachęcająca do wycieczek kajakowych. Co więcej, centrum miasta jest otoczone kanałami, dzięki czemu można podziwiać wiele kulturalnych atrakcji – w tym sam zamek Kalmar – nad wodą. Kajaki i deski SUP można wypożyczyć w centralnie położonej wypożyczalni, która oferuje również wycieczki i kursy kajakarstwa z przewodnikiem. W Kalmarze nigdy nie jesteś daleko od plaży i możesz nawet popływać w samym centrum miasta.

Smak Kalmaru – i najlepsze lokale gastronomiczne

Dziedzictwo kulinarne Kalmaru jest silnie zakorzenione w zrównoważonej kuchni. Składniki są zwykle pozyskiwane lokalnie i w całym hrabstwie Smalandii, w którym znajdują się małe gospodarstwa rolne i producenci żywności. Skosztuj różnorodnych lokalnych przysmaków, odwiedzając jedną z najlepszych restauracji w Kalmarze, Postgatan. To wykwintne miejsce kulinarne skupia się na innowacyjnym ujęciu klasycznych dań.

Ciesz się szwedzkimi domowymi klasykami, takimi jak bułeczki cynamonowe i ciasteczka, w zabytkowym ogrodzie Krusenstiernska gården – centralnie położonej kawiarni na Starym Mieście. Plac Larmtorget w Kvarnholmen jest pełen kawiarni i restauracji na świeżym powietrzu, takich jak popularny pub Krögers i Kalmar kött & bar. Plac ożywa w cieplejszych miesiącach – idealne miejsce, by poczuć wielowiekowy urok Kalmaru.