Kiruna – diament północy, cz. 2

Skandynawia | 1 komentarz

W poprzednim poście wspomnieliśmy o Kirunie i jej magii. W tym poście kontynuujemy opowieść. 🙂

Czy wiedzieliście, że Kiruna jest rajem dla wędkarzy muchowych? W czystych wodach żyją takie gatunki jak  szczupak, sieja, lipień i łosoś. Masz możliwość wybierania szeregu wycieczek wędkarskich z przewodnikiem – wraz z licencją wędkarską – trwających od kilku godzin do kilku dni. Można wybrać się na łowienie szczupaków w płynącej wodzie kaledońskiego łańcucha górskiego lub na krótką przejażdżkę łodzią z Riverside Lodge w pobliżu rzeki Torne, aby łowić lipienie i pstrągi. Ta wycieczka jest jedną z wielu organizowanych przez Lapland Wilderness Tours.

Jeśli chodzi o atrakcje w środku zimy, psie zaprzęgi przez wspaniałe arktyczne krajobrazy Kiruny są zdecydowanym faworytem w naszym odczuciu. Z przyjaznymi psami husky przyjemnie spędza się czas, a do wyboru są różne wycieczki.

Szwedzka Laponia była pierwotnie znana jako Sápmi, kraina Lapończyków. Rdzenni mieszkańcy Szwecji zamieszkiwali ten region od tysięcy lat. Hodowla reniferów jest jedną z głównych branż prowadzonych w Laponii i nie zdziw się, jeśli natkniesz się na stada tych pięknych, spokojnych zwierząt na łonie natury. Jeśli tak, zachowaj dystans, aby im nie przeszkadzać.

Aby zanurzyć się w kulturze Sami, odwiedź Nutti Sámi Siida, który jest prowadzony przez pasterzy reniferów i ma siedzibę w wiosce Saarivuoma. Wioska znajduje się w Jukkasjärvi, około 20 km od Kiruny. Atrakcje różnią się w zależności od pory roku – na przykład w maju można spędzić czas z dużym stadem reniferów i obserwować, jak cielęta jedzą i stawiają pierwsze kroki. Aby uzupełnić zapasy kalorii, otrzymasz tradycyjny posiłek lapoński gotowany na otwartym ogniu w namiocie lavvu. Zimą dostępny jest trzydniowy pakiet, który zabierze Cię na sanki z reniferami przez zaśnieżone krajobrazy, aby zobaczyć zorzę polarną.

Na kulinarną tożsamość Kiruny mają wpływ tradycje kulinarne Lapończyków. Lokalne produkty i składniki pozyskiwane z natury stanowią ważną część diety. Mięso renifera ma wiele postaci, w tym kiełbasy i wędzony stek, a także mięso z łosia. Ryby występujące w lokalnych wodach – i w wielu menu restauracji – to między innymi golce arktyczne, szczupaki, pstrągi i sielawa. Koniecznie spróbuj ikry sielawy Kalix – pierwszego szwedzkiego produktu, który otrzymał status chronionej nazwy pochodzenia (PDO) przez UE, dołączając do grona szampana i sera Stilton.

Mieszkańcy Kiruny są zapalonymi zbieraczami, którzy w pełni korzystają z oferty dostępnej w naturze. Dzięki prawu Szwecji do wędrowania (Allemansrätten) każdy może swobodnie zbierać grzyby, jagody i zioła rosnące dziko. Podobnie jak w większości Szwecji, późnym latem znajdziesz mnóstwo jagód i borówki brusznicy, a tutaj, na północy, czeka Cię również smakołyk w postaci maliny moroszki – bardzo pożywnego przysmaku w kolorze bursztynu, który dobrze się rozwija w bagnistym terenie. Jeśli jesteś nowicjuszem w zbieractwie, zalecamy, aby poprowadził cię ktoś z doświadczeniem.

Restauracje serwujące to, co najlepsze w regionie, obejmują wewnętrzną restaurację Brasseri Fjällköket w Abisko Mountain Lodge, gdzie można dosłownie rozejrzeć się dookoła i zobaczyć, skąd pochodzą składniki. Potrawy – przygotowane zgodnie z zasadami i sezonowością slow food – składają się z produktów takich jak golca arktyczna, mięso łosia i moroszki. W podobnym duchu, The Veranda w Icehotel oferuje zmieniające się 12-daniowe menu degustacyjne, które pozwala skosztować szerokiej gamy lokalnych składników, gotowanych na oczach gości przez szefów kuchni, którzy chcą podzielić się swoją wiedzą. Spis w centralnej Kirunie to kolejna godna uwagi restauracja skupiająca się na lokalnych przysmakach, w tym Suovaspanna, danie z wędzonego mięsa z renifera. Na miejscu jest możliwość zakupienia artykułów, aby zawieźć trochę tych pyszności do domu.

Jesteście pod wrażeniem? Bo my zdecydowanie tak! Dajcie znać, czy północ Szwecji jest dla Was atrakcyjnym obszarem zwiedzania.

Zapraszamy również do lektury pierwszej części tego posta.