Krótka historia o Karlskronie

Skandynawia | Brak komentarzy

Tyle razy pisałyśmy Wam z Dorotą o tym uroczym mieście, jego atrakcjach, zabytakch i lokalach, a w sumie nigdy nie wspomniałyśmy o samej historii miasta…

Karlskrona jest stolicą najmniejszego szwedzkiego województwa Blekinge i liczy ok. 35 tys. mieszkańców. A jak powstało to niewielkie miasto, rozłozone na 33 wyspach?

Na mocy pokoju w Roskilde w 1658 roku Szwecja uzyskała od swego odwiecznego wroga, czyli Danii  tereny dzisiejszych regionów Blekinge, Skanii i Halland. Rzecz miała miejsce za panowania Karola X Gustawa (co ciekawe w czasie Potopu Szwedzkiego). W związku z tym trzeba było zbudować  ośrodki szwedzkości na nowo zdobytych terenach. Król zmarł dwa lata po podpisaniu traktatu pokojowego, a swoje dzieło umacniania nowo zdobytych terenów powierzył synowi Karolowi XI.

To z jego polecenia w roku 1680 zostało założone miasto, które otrzymało nazwę Karlskrona, co po szwedzku znacza “korona Karola”. Do dziś miasto pełni swoją pierwotną funkcję bazy szwedzkiej marynarki wojennej. I oprócz widoków, oferuje wiele atrakcyjnych miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić!

A o tym, co warto zobaczyć w Karlskronie przeczytacie na naszym blogu tutaj 🙂

Natomiast nasze wycieczki z przewodnikiem znajdziecie tradycyjnie na stronie stenaline.pl

Magdalena Śliżewska

"Może faktycznie to nie my wybieramy nasze podróże, tylko one nas?"- napisała dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska. Coś w tym jest. W końcu dziwnym splotem okoliczności to Skandynawia wybrała mnie... Od kilkunastu lat pracuję w szwedzkiej firmie Stena Line i dzięki temu mam możliwość poznawać tamte strony. A biorąc pod uwagę, że jako absolwentka dziennikarstwa jestem bardzo ciekawska, chłonę tę wiedzę zawsze z wielką chęcią. I z równie dużą przyjemnością podzielę się nią z Wami ;)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.