Midsommar – najważniejsze święto w Szwecji

Skandynawia | Brak komentarzy

My mamy naszą Noc Świętojańską, a Szwedzi Midsommar. Mniej więcej w połowie czerwca, kiedy dni są coraz cieplejsze, a dzieci zaczynają wakacje, nadchodzi ten długo wyczekiwany moment: lato. Biorąc pod uwagę, jak mało jest u naszych sąsiadów zza morza słonecznych dni, nie ma się w sumie czemu dziwić. A całą tę radość należy oczywiście uczcić w gronie rodziny i przyjaciół.

W tym roku Midsommar wypada w sobotę 25 czerwca (tekst pochodzi z 2016 roku, oczywiście w 2018 roku to piątek 22 czerwca). Firmy zamykają swoje podwoje, pracownicy mają dzień wolny od pracy, ponieważ trzeba się przygotować na tzw. Midsommarafton (coś w rodzaju wieczoru wigilijnego).
Midsommar jest świetną okazją do dużych zgromadzeń i, jak mówią sami Szwedzi, chętnie z tego korzystają, aby przy okazji wypełnić swoje towarzyskie powinności, a resztę lata spędzić w ciszy i w spokoju.
Szwedzi, jako naród doskonale zorganizowany, starają się, aby obchody tego święta przypadały zawsze na piątek (Midsommarafton to już też święto) pomiędzy 19 a 25 czerwca. Ten wielki dzień rozpoczyna się od zbierania kwiatów i przygotowania głównego punktu programu czyli maypole: wysokiego drewnianego słupa ozdobionego kolorowymi wstążkami i kwiatami, wokół którego się potem tańczy się i śpiewa.

ola_ericson-midsummer_at_skansen-377
Tradycyjne menu na ten dzień to marynowane śledzie (o tak, oni uwielbiają te ryby), gotowane młode ziemniaki z koperkiem, z kwaśną śmietaną lub ze szczypiorkiem. Mogą być też dania z grilla: żeberka albo łosoś. A na deser koniecznie pierwsze truskawki ze śmietaną!
Do tego oczywiście zimne piwo lub sznapsy, najlepiej przyprawione. Szkło znowu pełne i biesiadnicy zaczynają śpiewać od nowa.
Midsommar to tradycja, którą wielu Szwedów stara się pielęgnować. Dlatego po kolacji wciąż sporo osób chodzi potańczyć, najlepiej na jakiś naturalny parkiet nad brzegiem jeziora. A dźwięki muzyki rozchodzą się po tafli wody i odbijają od skał…
Rzecz jasna są też wróżby i przesądy. Młode dziewczęta w drodze do domu muszą zebrać siedem różnych gatunków kwiatów, włożyć je pod poduszkę, a wówczas we śnie ujrzą swojego przyszłego męża.
Legenda głosi, że noc poprzedzająca Midsommar to magiczny czas dla miłości. Wiele związków zostaje wystawionych na próbę. A pod wpływem alkoholu prawda wyjdzie na jaw. Co może doprowadzić albo do małżeństwa albo do rozwodu.

lena_granefelt-midsummer_celebration-1062
Midsommar to idealny termin, żeby wziąć ślub lub ochrzcić dziecko. Pomimo malejącego zainteresowania instytucją kościoła, wciąż wielu Szwedów marzy o ślubie w małym wiejskim kościółku przystrojonym kwiatami, w którym rozbrzmiewają piękne hymny…
Zresztą sami zobaczcie, jak Szwedzi z przymrużeniem oka opisują swoją celebrację Midsommar tutaj.


Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.