MTB w zachodniej Szwecji, cz. 1

Skandynawia | Brak komentarzy

Zachodnia Szwecja oferuje zróżnicowane i spektakularne krajobrazy, a perspektywa siodełka rowerowego jest idealnym miejscem do ich odkrycia. Skały, falujące zalesione wzgórza i bezkreśnie ciągnące się pola. Tutaj każdy coś dla siebie znajdzie. Co więcej, w niektórych obszarach stale tworzy się nowe trasy rowerowe.

Dalsland słynie z fantastycznych widoków, wielu jezior i głębokich lasów. Obszar wokół Bengtsfors jest idealny do odkrywania na własną rękę. Oprócz mnóstwa doskonałych tras, które oferują dobrą jazdę o różnych stopniach trudności, odbywa się również wyścig górski, Dalsland X-Country, który rozpoczyna się i kończy w Bengtsfors. Są dwie opcje: dłuższa (57 km) i krótsza (35 km). Szlak oczywiście jest otwarty do trenowania przez cały rok. “Tor oferuje zarówno wspaniałe widoki, kręte ścieżki nad jeziorami i malownicze wiejskie drogi. Nie jest to trudne technicznie, więc każdy może jeździć na nim, “mówi Crister Blüme, który prowadzi Camp Dalsland.

Po drugiej stronie jeziora Vänern można zobaczyć lokalny punkt orientacyjny, Kinnekulle, wzgórze otoczone równinami, które często określa się jako raj dla rowerzystów. Szlak Kinnekulle o długości 45 km to klasyk. Zaczyna się od szczytu Kinnekulle, a następnie podąża wzdłuż linii brzegowej jeziora Vänern, po czym wraca na szczyt. Trasa nie jest technicznie trudna, ale podjazd może być dla niektórych wyzwaniem. Magiczne widoki sprawiają, że trasa ta jest bardzo popularna.

Płaskie płaskowyże Halle i Hunneberg, które osłaniają południowy kraniec jeziora Vänern, są popularnymi ośrodkami turystycznymi, które oferują również doskonałe możliwości jazdy na rowerze. Nie ma dedykowanych ścieżek rowerowych, ale ścieżki spacerowe są wykorzystywane zarówno przez spacerowiczów, jak i rowerzystów. Jest w sumie 16 do wyboru i kto nie chciałby pedałować przez tę piękną dziewiczą scenerię?

Oczywiście nie musisz trzymać się dobrze oznakowanych szlaków, gdy jedziesz na rowerze górskim. Sam zwiedzaj okolicę na mniejszych ścieżkach, ale pamiętaj o zasadach dotyczących prawa dostępu do natury i dbaj o nią.

Część druga tutaj.

Zdjęcie główne: imagebank.sweden.se