Najdłuższa na świecie galeria sztuki – Tunnelbana

Skandynawia | 3 komentarzy

110 kilometrów sieci metra w Sztokholmie wypełnione jest sztuką, która przybliży każdemu historię i kulturę Szwecji bez wychodzenia na powierzchnię. 90 na 100 stacji ichniego metra jest wypełnione sztuką. Portal Expedia postanowił uczcić sześćdziesięciolecie otwarcia pierwszej nowoczesnej linii poprzez stworzenie interaktywnej galerii, dzięki której każdy będzie mógł lepiej poznać każdą z prac, które można podziwiać na stacjach metra.

Z trzech głównych linii metra wybrano po pięć stacji, które są esencją każdej dekady na przestrzeni lat 1950-2000.

Zrzut ekranu z interaktywnej galerii. Zdjęcie: Expedia

Z galerii dowiecie się na przykład, że a Alby an południu Sztokholmu artystka Olle Ängkvist  stworzyła zieloną oazę, której trzeba się bacznie przyglądać, gdyż można zauważyć drobne posągi wystawiające język do reklam. Na stacji Tekniska högskolan (której nazwa pochodzi od Wyższej Uczelni Technologicznej) artysta Lennart Mörk swoją instalację stworzył tak, by nawiązywała do technologii i nauki.

Tekniska högskolan. Zdjęcie: Expedia/Arild Vågen/Creative Commons 3.0

Pierwszy konkurs na udekorowanie stacji odbył się w 1956 roku, kiedy 21 artystów uzyskało zgodę na instalację swoich prac. W tej chwili ponad 100 artystów ma swoje prace w sztokholmskim metrze.

W przyszłym tygodniu pokażę Wam 10 najlepszych stacji metra!

Zdjęcie główne: Stacja Kungsträdgården. Zdjęcie: Expedia/Arild Vågen/Creative Commons 3.0