Nakaz tańca na przejściu dla pieszych

Skandynawia | Brak komentarzy

Co?;) Czym jeszcze może nas zaskoczyć Szwecja? No cóż – wieloma rzeczami. Dzisiaj przychodzę do Was z kolejnym niusem, czyli dziwacznymi znakami drogowymi.

Czy ekscentryczne znaki drogowe mogą rozweselić Twój dzień? Mieszkańcy tego miasteczka w północnej Szwecji twierdzą, że tak! Haparanda to miasto w północnej części Szwecji leżące niedaleko granicy z Finlandią. Tutejsze znaki na przejściach dla pieszych zachęcają przechodniów do tańca na przejściu do pieszych, w innym miejscu do grania na gitarze, skoków i wielu innych niecodziennych czynności!

11207f214a58a81fbdb7e4d54e467a75e7c24e9efb92c685222192cf23293544

Zdjęcie: Stefan Haapaniemi/thelocal.se

Kto stoi za tym przedsięwzięciem? Terese Östling, która jest odpowiedzialna za cały projekt „Odnowy Miasta”, który wszedł w życie w 2012 roku w ramach reorganizacji starej części miasta. Sam pomysł pochodzi od Jytte Rüdiger, szefowej kultury miasta.

Rüdiger zauważyła, że życie miasta przenosi się coraz bardziej na jego obrzeża wraz z rosnącymi jak grzyby po deszczu centrami handlowymi, które przyciągają coraz większe rzesze zainteresowanych, tym samym wyludniając piękne i mające bogatą historię centra miast. W projekcie przewidziane są również nowe plac zabaw, restauracja z plażą, odnowienie parków i ławek. Wszystko po to, żeby pobudzić lokalny biznes do rozkwitu i zachęcić innych do inwestycji w mieście. Nikogo jednak nie zdziwi fakt, że to jednak osobliwe znaki drogowe przyciągnęły największą uwag ę.

Idee dla różnych wzorów i pomysły, co umieścić na znakach, pochodzą od mieszkańców miasteczka. Rezultat prześcignął wszelkie oczekiwania! Codziennie przechodnie i turyści robią sobie zdjęcia ze znakami, jednocześnie oglądając i podziwiając zrewitalizowany obszar starówki. To miasto przeżywa drugą młodość!

1470660264_haparandaguitar1

Zdjęcie: Stefan Haapaniemi/thelocal.se

To jednak nie jest pierwszy raz, kiedy na drogach szwedzkich pojawił się niestandardowy znak drogowy. Z pewnością każdy z Was widział znak, który delikatnie szydził z użytkowników smart fonów, który stanął w Sztokholmie. Kto śledzi Stena Line Polska, widział na pewno nasz wyjątkowy znak: „Uwaga na koty”.

12924587_10156812862455061_4279035762031640283_n

Źródło: facebook.com/StenaLinePolska

Co myślicie o tym pomyśle? Chcielibyście, żeby w Waszym mieście stanęły takie znaki? Tańczylibyście na przejściach dla pieszych? Czekam na Wasze reakcje!

Ten artykuł zainspirował mnie do napisania tego posta.


Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.