Nakaz tańca na przejściu dla pieszych

Skandynawia | Brak komentarzy

Co?;) Czym jeszcze może nas zaskoczyć Szwecja? No cóż – wieloma rzeczami. Dzisiaj przychodzę do Was z kolejnym niusem, czyli dziwacznymi znakami drogowymi.

Czy ekscentryczne znaki drogowe mogą rozweselić Twój dzień? Mieszkańcy tego miasteczka w północnej Szwecji twierdzą, że tak! Haparanda to miasto w północnej części Szwecji leżące niedaleko granicy z Finlandią. Tutejsze znaki na przejściach dla pieszych zachęcają przechodniów do tańca na przejściu do pieszych, w innym miejscu do grania na gitarze, skoków i wielu innych niecodziennych czynności!

11207f214a58a81fbdb7e4d54e467a75e7c24e9efb92c685222192cf23293544

Zdjęcie: Stefan Haapaniemi/thelocal.se

Kto stoi za tym przedsięwzięciem? Terese Östling, która jest odpowiedzialna za cały projekt „Odnowy Miasta”, który wszedł w życie w 2012 roku w ramach reorganizacji starej części miasta. Sam pomysł pochodzi od Jytte Rüdiger, szefowej kultury miasta.

Rüdiger zauważyła, że życie miasta przenosi się coraz bardziej na jego obrzeża wraz z rosnącymi jak grzyby po deszczu centrami handlowymi, które przyciągają coraz większe rzesze zainteresowanych, tym samym wyludniając piękne i mające bogatą historię centra miast. W projekcie przewidziane są również nowe plac zabaw, restauracja z plażą, odnowienie parków i ławek. Wszystko po to, żeby pobudzić lokalny biznes do rozkwitu i zachęcić innych do inwestycji w mieście. Nikogo jednak nie zdziwi fakt, że to jednak osobliwe znaki drogowe przyciągnęły największą uwag ę.

Idee dla różnych wzorów i pomysły, co umieścić na znakach, pochodzą od mieszkańców miasteczka. Rezultat prześcignął wszelkie oczekiwania! Codziennie przechodnie i turyści robią sobie zdjęcia ze znakami, jednocześnie oglądając i podziwiając zrewitalizowany obszar starówki. To miasto przeżywa drugą młodość!

1470660264_haparandaguitar1

Zdjęcie: Stefan Haapaniemi/thelocal.se

To jednak nie jest pierwszy raz, kiedy na drogach szwedzkich pojawił się niestandardowy znak drogowy. Z pewnością każdy z Was widział znak, który delikatnie szydził z użytkowników smart fonów, który stanął w Sztokholmie. Kto śledzi Stena Line Polska, widział na pewno nasz wyjątkowy znak: „Uwaga na koty”.

12924587_10156812862455061_4279035762031640283_n

Źródło: facebook.com/StenaLinePolska

Co myślicie o tym pomyśle? Chcielibyście, żeby w Waszym mieście stanęły takie znaki? Tańczylibyście na przejściach dla pieszych? Czekam na Wasze reakcje!

Ten artykuł zainspirował mnie do napisania tego posta.


Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.