Odkryj Torhamn

Skandynawia | Brak komentarzy

Petroglify, obserwowanie ptaków, piesze wycieczki i wizyty w kawiarniach w Torhamnslandet.

Na wschód od Karlskrony znajduje się Torhamn. Przylądek Torhamn kojarzy się z obserwowaniem ptaków. Nie tylko lokalnie, ale także w całym kraju, ten lokalny klejnot słynie z ptaków. Torhamn kojarzy się również z ekscytującymi starożytnymi zabytkami i piękną przyrodą. Czy to i tak nie jest typowe? Że tak łatwo się dostać do miejsca takiego jak to, do którego przyjeżdżają ludzie z całej Szwecji, ale czy sami nigdy tam nie byliśmy?

Jeśli czegoś nauczył nas 2020 rok, to odkrywania naszego lokalnego środowiska. Co może być lepszego niż jednodniowa wycieczka do takiego miejsca? Z chęcią wprowadzimy was w to.

Jak dojechać? Jedź E22, skręć z E22 w Jämjö, niedaleko Torhamn. Po drodze nie trzeba się spieszyć. Jest tu wiele miejsc, w których warto się zatrzymać. W pobliżu znajdują się dwa rezerwaty przyrody – Hallarumsvikens Naturreservat i Färskesjöns Naturreservat.

Do Hallarumsviken można dojechać autobusem lub samochodem i jest to malownicza okolica z lasami dębowymi, klifami i polami. Mówiąc dokładniej, najbardziej wysunięte na południowy wschód jezioro Szwecji i jest popularnym jeziorem kąpielowym z czystą, czystą wodą. W okolicy jeziora znajdują się szlaki turystyczne w pięknym lesie liściastym.

Cały obszar znany jest również ze starożytnych pozostałości z epoki brązu. Jeśli interesuje Cię naprawdę ekscytujący cel wycieczek z wyraźnym starożytnym pomnikiem, petroglif „Hästhallen” znajduje się w niewielkiej odległości na południe w Möckleryd. Te petroglify zostały stworzone 1000 lat przed Chrystusem, oznacza to, że mają ponad 3000 lat!? Czy to nie niesamowite?

Petroglify reprezentują różne zwierzęta, ludzi, statki i przedmioty, a zidentyfikowano nie mniej niż 140 różnych rzeźb. To sprawia, że ​​petroglif Hästhallena Blekinge jest największym. Podczas ostatniej inwentaryzacji tego obszaru odkryto różne szczątki, które były wcześniej nieznane.

Cały Torhamn jest otoczony wodą i wszędzie jest blisko na kąpiel lub kawę.

Na przykład w Gisslaviks Camping jest piękna plaża z kąpieliskiem. Samo Torhamn jest warte odwiedzenia. Najłatwiej dotrzeć się tu samochodem, autobusem lub jeszcze lepiej jedną z łodzi Archipelagu Karlskrony.

Wystarczy wjechać do Karlskrony, a podróż między wyspami archipelagu, do Torhamn, jest przeżyciem samym w sobie. Samo Torhamn to mały port z pomostami, hangarami i przyjemną restauracją Kafé Måsen, która w sezonie jest otwarta w wielu godzinach. Ta przytulna kawiarnia serwuje zarówno jedzenie, kawę i napoje, a odpoczynek na zewnętrznym tarasie, tuż nad morzem, to prawdziwy hit! Gorąco polecamy kanapkę z krewetkami!

W odległości krótkiego spaceru od portu znajduje się kościół Torhamn. Kościół został zbudowany pod koniec XIX wieku, a na jego miejscu znajdował się wcześniej jeszcze starszy kościół. Ze starszej wersji zachowała się ambona z początku XVII wieku, którą można oglądać wewnątrz kościoła.

Na końcu Torhamn znajduje się to, co nazywa się „Torhamns Udde”. Ten cypel rozciąga się daleko w morze i oferuje cudowny krajobraz wrzosowisk z krzakami jałowca i kamiennymi murami. Oczywiście główną atrakcją regionu są tysiące ptaków! Widuje się tu około 40 gatunków gniazdujących, a wiosną i jesienią tysiące ptaków przelatuje podczas migracji. Potężny orzeł bielik jest tu regularnie widywany i przy odrobinie cierpliwości i szczęścia można go czasem zobaczyć podczas polowania. Na drugim końcu cypla znajduje się bardzo ładna wieża, na którą warto zwrócić uwagę. Obok znajduje się również Stacja Ptaków Torhamn, prowadzona przez Klub Ornitologiczny Karlskrona.

Koniecznie dajcie znać, jeśli wybierzecie się w te rejony i podzielcie się z nami zdjęciami!