Przepis na Pokusę Janssona

Skandynawia | 1 komentarz

Czy ktoś z Was próbował popularnej szwedzkiej zapiekanki o nazwie Pokusa Janssona? Nie? No to pora to nadrobić! O ile oczywiście lubicie zapiekane ziemniaki z anchois 😉

 

Pokusa Janssona

(porcja dla 4 osób)

6-8 surowych ziemniaków

2 cebule (nie czerwone)

2-3 łyżki stołowe masła lub margaryny

1-2 konserwy filetów z anchois

2 ½-3 dl śmietanki do kawy

 

Obrać kartofle i pokroić w cienkie paseczki. Pokroić cebulę w talarki i lekko ją zrumienić na maśle. Odlać sos z anchois, część zachować. Pokroić filety na drobne kawałeczki.

Włożyć kartofle, cebule i anchois do wysmarowanej tłuszczem żaroodpornej formy. Dolną i górną warstwę powinny stanowić kartofle.

Na wierzch dodać trochę masła lub margaryny. Polać niewielką ilością sosu z anchois i ½ śmietanki.

Piec w piekarniku około 20 minut w temperaturze 200 stopni C. Dodać resztę śmietanki i piec przez następne 30 minut lub do momentu, aż kartofle będą miękkie.

Danie można serwować jako przekąskę lub późną kolację.

A z kolei po jedzeniu można wspólnie zaśpiewać kawałek Helan går, która ma zachęcić do wypicia do dna pierwszego kieliszka z mocniejszym trunkiem, bo kto tego nie zrobi oczywiście nie dostanie następnego… A swoją drogą, czy to nie brzmi zupełnie jak szanty?

Moi drodzy, oczywiście czekam na Wasze komentarze, kto się odważył wykorzystać nasz przepis i jak Wam smakowała Pokusa Janssona!

Piosenka do kieliszka

 


Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.