Psie zaprzęgi – jak zacząć

Skandynawia | Brak komentarzy

Nie ma chyba bardziej realnego i ekstremalnego zimowego przeżycia niż prowadzenie własnego zespołu psów w szwedzkich górach lub w szwedzkiej Laponii na kole podbiegunowym.

Dobrym wprowadzeniem do psich zaprzęgów w Szwecji są ośrodki narciarskie w szwedzkich górach, z których wiele (oprócz doskonałej jazdy na nartach) oferuje krótkie wyprawy psimi zaprzęgami prowadzone przez instruktora. To świetny sposób na przyzwyczajenie się do sportu przed zarezerwowaniem bardziej zaawansowanej wielodniowej wycieczki.

Naszym zdaniem nigdy nie będziesz bliżej natury niż podczas jazdy psim zaprzęgiem przez białe pustkowia w szwedzkich górach; przez pokryte śniegiem lasy i zamarznięte równiny, jeziora i góry. Dzięki temu docenisz piękno tej części Szwecji i psy, które będą Cię ciągnąć. Są hodowane właśnie w tym celu i pokonywanie dla nich od 15 km do 40 km dziennie jest normalnością.  Jeśli masz szczęście, możesz spotkać renifery, rosomaki i arktyczne zające. Przy niezwykłym szczęściu, możesz spotkać ogromnie rzadkiego Lisa Arktycznego . W kwietniu za to jest szansa, że ​​złapiecie największy na świecie pokaz świetlny – Zorzy Polarnej.

W przypadku kilkudniowych wycieczek towarzyszy Ci przewodnik. Zazwyczaj wszystkie zakwaterowanie i posiłki są wliczone w cenę. Przewodnik zapozna Cię z drużyną psów, nauczy Cię, jak jeździć psim zaprzęgiem i obsługiwać psy, a następnie poprowadzi Cię do najlepszych widoków i możliwości obserwowania natury. Grupy są zazwyczaj małe, liczące od 5 do 8 osób.

Zdjęcie główne: imagebank.sweden.se