Region warty odwiedzenia – Dalarna – wszystko, co warto wiedzieć

Skandynawia | Brak komentarzy

Dalarna to naturalny skarb z różnorodnymi i dużymi krajobrazami oferującymi wszelkiego rodzaju zajęcia na świeżym powietrzu – z fascynującą historią i dziedzictwem kulturowym.

Hrabstwo Dalarna, położone w środkowej Szwecji to wyjątkowe miejsce. Wypełnia je naturalne piękno: lasy wręcz zapraszające do długich wędrówek. Pełne potężnych jezior, gór i łąk kwiatowych – które zimą zamieniają się w tereny idealne do jazdy na nartach i łyżwach. Dzięki wszechogarniającym krajobrazom łatwo zrozumieć, dlaczego Dalarna została opisana jako „miniaturowa Szwecja”.

Kulturowo mówiąc, dwa najbardziej kultowe symbole Szwecji pochodzą z Dalarny: misternie zdobiony „dalahäst” (koń Dala) i niewątpliwie szwedzki odcień „Falu Rödfärg” (Falun Red), który zdobi domki w całym kraju.

Kolejną ciekawostką tego regionu jest wiekowa Kopalnia Falun wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w której w XVII wieku miasto Falun wyrosło na coś w rodzaju supermocarstwa. Spotkacie tam historię Fet-Matsa, naturalnie zmumifikowanego górnika znalezionego w 1719 roku, doskonale nienaruszonego 42 lata po zniknięciu. Wszystko to znajduje się w odległości dość krótkiego spaceru od centrum miasta przez prowadzącego Elsborg, historyczną dzielnicę mieszkaniową usianą drewnianymi domami. Domy służyły jako chaty górników, malowane w Falu Rödfärg, wydobytego z pigmentu z kopalni.

Legendarny król Gustaw Waza jest silnie związany z Falun. Bitwa pod Falun w lutym 1521 roku była pierwszą sceną walki w szwedzkiej wojnie o wyzwolenie, a Vasa rzekomo musiał uciec przez latrynę, aby uniknąć schwytania przez Duńczyków.

Dalarna oferuje miłośnikom sztuki bogactwo doświadczeń. Carl i Karin Larsson należą do najbardziej kultowych szwedzkich artystów, a ich wyjątkowa estetyka inspirowała pokolenia. Dom rodzinny pary jest uwielbiany przez świat sztuki, wystroju wnętrz i szwedzkiego dziedzictwa kulturowego. Oprócz słynnych obrazów Carla Larssona znajdują się tam cudownie odważne tkaniny i drewniane rustykalne meble zaprojektowane przez Karin.

Anders Zorn, urodzony w 1860 roku, to kolejny znaczący artysta wywodzący się z Dalarny. Muzeum Zorna w Mora szczyci się największą na świecie kolekcją jego prac, w tym słynnymi portretami i scenami akwarelowymi przedstawiającymi wiejskie życie w Dalarnie. Możesz również odwiedzić jego pobliski dom, Zorngården (Dom Zorna), który został wyjątkowo dobrze zachowany.

Kurbits to forma sztuki ludowej silnie związana z Dalarną. Ozdobny, często florystyczny styl malowania był popularnie stosowany do mebli drewnianych w XVIII i XIX wieku.
Tym tylem pomalowany został również ręcznie rzeźbiony szwedzki klasyczny dalahäst – (konik Dala). Warsztat Nilsa Olsson Hemslöjd w wiosce Nusnäs działa od lat 20. XX wieku i jest uważany za jednego z oryginalnych dostawców tych pożądanych dzieł sztuki ludowej. Podczas wycieczki masz możliwość obserwowania na żywo rzemieślników wykonujących figurki, a nawet samodzielnie pomalować konika Dala. W Avesta spotkasz największego konia Dala na świecie. Wznoszący się na wysokość 13 metrów, góruje nad południową częścią regionu.

Przyroda Dalarny jest piękna, z niekończącymi się lasami usianymi majestatycznymi wodospadami i jeziorami – ukoronowaniem jest jezioro Siljan, siódme co do wielkości w Szwecji. To idealne miejsce do pływania, wędkowania i kajakarstwa. Siljansleden to popularny szlak wijący się wokół całego jeziora, idealny do uprawiania turystyki pieszej, a nawet w niektórych odcinkach kolarstwa górskiego.

Na uwagę zasługuje również sieć szlaków Dalkarlsvägen. Ta historyczna trasa migracji zabierze Cię od Dalarny do Sztokholmu. Trasa podzielona jest na odcinki, każdy o długości od 20 do 37 kilometrów, w otoczeniu piękna przyrody i atrakcji kulturalnych, które można podziwiać po drodze.

Helvetesfallet to obowiązkowy cud natury do zwiedzenia. Ten niezwykły kanion znajdziesz na rzece Ęmån. I nie przegap spektakularnie pięknego Parku Narodowego Fulufjället – górzystego obszaru w pobliżu granicy z Norwegią.

Niezależnie od tego, czy uprawiasz narciarstwo biegowe, narciarstwo alpejskie czy snowboard, Dalarna jest rajem dla entuzjastów sportów zimowych. Idre i Sälen to dwa doskonałe ośrodki narciarskie z szeregiem atrakcji dla całej rodziny.

Dziedzictwo kulinarne Dalarny wywarło wpływ na całą Szwecję. Uwielbiany klasyk „falukorv” (kiełbasa Falu) to gigantyczna kiełbasa w kształcie litery U, zrobiona z tartej mieszanki wędzonej wieprzowiny i wołowiny oraz łagodnych przypraw, ciesząca się popularnością w całym kraju. Ma korzenie w społeczności górników miedzi, jest wytwarzana zgodnie ze ścisłymi przepisami.

Skorzystaj z okazji, aby zanurzyć się w kulturze lapońskiej Dalarny w Renbiten z siedzibą w Idre – rodzinnym sklepie i kawiarni oferującym tradycyjne, domowe potrawy lapońskie, takie jak zupa z renifera.

Hotel Fryksås, mieszczący się w zabytkowym gospodarstwie w Orsie, to znakomita opcja gastronomiczna z menu opartym na lokalnych, sezonowych produktach – obejmujących pyszne mięso, ryby i warzywa.

Zdecydowani już na wyjazd do Dalarny? 😀