Skandynawski styl… wnętrz

Skandynawia | 5 komentarzy

Ci, którzy znają mnie osobiście wiedzą o mnie aktualnie jedno – urządzam mieszkanie! Wierzcie mi, o ile efekt tej pracy to najfajniejsze, co mnie jeszcze czeka, to sam proces – czasami bywa drogą przez mękę. Świetny sprawdzian dla związku i portfela!;)

Zatem po tym dość prywatnym i emocjonalnym wstępie, chciałam Wam powiedzieć, iż pomimo tego, że dość ciężko się urządza mieszkanie, jednocześnie można wielokrotnie zakochać się w przeróżnych stylach urządzania, bibelotach, sprzętach, meblach i wszystkim, co fantazyjnie ustawione w mieszkaniu, powoduje, że zapiera nam dech w piersiach!

Wśród wszystkich styli, jednym, który sobie ukochałam był styl skandynawski. Czym się charakteryzuje?

Przede wszystkim natura

Jasne kolory, naturalne materiały wykończenia – dużo drewna naturalnego, w każdym odcieniu. Najczęściej drewno spotykane jest na podłodze – długie i szerokie drewniane deski. Czasem w kolorze naturalnym, czasem bielone lub całkowicie pokryte kryjącą farbą. Podłogi drewniane dają efekt miejsca przytulnego, a jasne, chłodne odcienie nadają surowy styl wnętrzu.

SFD2C4FCCD6661D473691B77C4480F08C6E

Oświetlenie

Tutaj znowu Skandynawowie stawiają na naturę. W pierwszej kolejności projekt wnętrza takiego mieszkania skupia się wokół naturalnych źródeł światła, które powinny być wyeksponowane i to one mają być głównym źródłem jasności w mieszkaniu.  Lampy też zazwyczaj są bardzo proste, szklane, metalowe, a czasem po prostu papierowe. Skandynawowie do perfekcji opanowali prostotę, która potrafi zachwycić pomysłowością.

Kolory

Typowe barwy w stylu skandynawskim są neutralne: beże, biele, szarości. Odcienie są chłodne i ich kompozycja musi zapewniać poczucie dużej przestrzeni i jej nie zmniejszać. Zazwyczaj ściany równoważy się jednym, zdecydowanym, ciemnym akcentem, aby nadać harmonii całemu wnętrzu. Dlatego też często spotyka się jedną ze ścian w kolorze grafitu, ciemnego brązu, a nawet czerni.

I to, co misie uwielbiają najbardziej – dodatki.

Do tej nieco surowej, a jednak przytulnej aranżacji wykończenie zapewniają dodatki – poduszki, pledy, koce. Oczywiście wszystko z naturalnych materiałów i przywodzących na myśl domowe ciepło. Ciekawe wieszaki, świeczniki, skrzynie lub niecodzienne schowki zapewniają spójność w całej aranżacji wnętrza.

tuukka_ervasti-design_shopping-640

Ja ze stylu skandynawskiego najbardziej upodobałam sobie te naturalne materiały. Uwielbiam otaczać się przyrodą, a ciepło drewna, surowość kamienia, czy naturalne zewnętrzne światło powoduje, że uwielbiam przebywać w tym miejscu.

A Wy? Jakie style lubicie najbardziej? Czekam na Wasze opinie i biegnę urządzać dalej swoje gniazdko!


 • Weronika says:

  Super wpis, pozdrawiam!

 • Alicja N says:

  A mnie się tam styl skandynawski wystroju wnętrz bardzo podoba i z biegiem lat podoba mi się coraz bardziej

 • Na pewno nie styl skandynawski – przejadł mi się już do cna. Wolę postawić na retro albo rustykal.

  • Dorota says:

   Nie da się ukryć, że skandynawski styl aktualnie jest widziany naprawdę w wielu miejscach. Plus tego stylu jest taki, że naprawdę interpretować można go na wiele sposobów, na szczęście mnie się nie przejadł. Poza tym, chyba najciekawsze i najbardziej ponadczasowe jest mieszanie styli i dodawanie najlepszych smaczków z każdego nadając im kompletnie nowego charakteru.

  • Magdalena says:

   Bo to też bardzo ciekawe inspiracje, a jak wiadomo każdy lubi co innego 😉 Pozdrawiamy!

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.