Słowo na dziś: äntligen

Skandynawia | Brak komentarzy

Według strony thelocal.se szwedzkim słowem na dziś jest äntligen (nareszcie, w końcu). Jednak uwaga, musimy być bardzo ostrożni, w jakim kontekście go używamy! 😉

Słowo äntligen może wyrażać szczęście lub ulgę, że na przykład coś się wydarzyło lub dobiegło końca. Możemy być zadowoleni z zakończenia długiego tygodnia pracy lub poczuć ulgę, że Szwecja po długim czasie oczekiwania doczekała się rządu.

To bardzo wyraziste słowo, którym wyrażamy pozytywne emocje, ale też frustrację, jeśli coś w naszym mniemaniu trwa zbyt długo.

Niefortunnym przykładem użycia äntligen była ceremonia wręczania Nagrody Nobla. Szwedzki dziennikarz Gert Fylking zapoczątkował nieoficjalną tradycję wykrzykiwania äntligen w momencie ogłaszania nazwiska zwycięzcy, które  nie było znane w Szwecji. W końcu jednak okrzyk ten usunięto z przebiegu ceremonii.

Dla osób mówiących po angielsku pomocne może być skojarzenie äntligen jako at least (przynajmniej), ponieważ  finally (wreszcie) ma często wydźwięk negatywny. Oczywiście od naszego tonu głosu zależy czy wyrażamy ulgę, radość czy jeszcze inne emocje.

Przykłady?

Äntligen fredag! Nareszcie piątek!

Sverige har äntligen fått en ny regering efter att ha väntat i 131 dagar. Szwecja po 131 dniach oczekiwania ma w końcu nowy rząd.

 

Zdj. główne: Äntligen fredag. Image: nito103/Depositphotos

Magdalena Śliżewska

"Może faktycznie to nie my wybieramy nasze podróże, tylko one nas?"- napisała dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska. Coś w tym jest. W końcu dziwnym splotem okoliczności to Skandynawia wybrała mnie... Od kilkunastu lat pracuję w szwedzkiej firmie Stena Line i dzięki temu mam możliwość poznawać tamte strony. A biorąc pod uwagę, że jako absolwentka dziennikarstwa jestem bardzo ciekawska, chłonę tę wiedzę zawsze z wielką chęcią. I z równie dużą przyjemnością podzielę się nią z Wami ;)

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.