Sprawny jak… Szwed?

Skandynawia | 1 komentarz

No cóż, praktycznie co drugi Szwed pomiędzy 18. a 74. (!) uprawia jakikolwiek sport kilka razy w tygodniu! Godne podziwu, prawda? Co więcej, tylko 27% stwierdziło, że w ogóle nie rusza się z kanapy… 😉

Szwedzi, jako naród generalnie dużo czasu spędzają poza domem. Jak z niego wychodzą, starają się skorzystać z krótkiego, jasnego dnia, z dobrej pogody i odetchnąć od ciężkiego dnia pracy. Jak już Wam wcześniej mówiłam, we wcześniejszym poście – sport to świetne źródło endorfin, więc jak inaczej radzić sobie z codziennym stresem, jak nie czystą dawką endorfin?

Szwedzi dzięki swojemu zdrowemu trybowi życia żyją dość długo. W Europie są liderami w kwestii długowieczności. Przegania ich tylko Francja, dzięki swojej dobrej pogodzie i zdrowej, zbilansowanej diety.

Szwedzi w większości biegają, trenują siłowo i jeżdżą na rowerze na potęgę! Zawsze, kiedy tu jestem, w ciągu dnia mija mnie mnóstwo rowerzystów spieszących do określonego miejsca. Holandia może to nie jest, niemniej jednak rowerzystów tu wielu – nawet tych wysyłanych na nasze Rowerowe Potopy. Wśród kobiet popularny jest aerobik i wspólne wylewanie potów w grupie, bez względu na rodzaj zajęć.  Bardzo ważne jest to, że w tym dziewięciomilionowym kraju, aż 2 miliony aktywnie grają w golfa! Nie da się tego ominąć, w wielu miejscach w Szwecji natkniecie się na specjalne oferty dla golfistów. Uwielbiają grać w niego nie tylko w Szwecji, ale na Florydzie, w Dubaju, RPA. Chcecie wiedzieć więcej na temat tego sportu i w Szwecji i ogólnie? Piszcie!

Skoro już wiemy, że Szwedzi są usportowieni, to jak wygląda statystyczny Polak na ich tle? Średnio, miernie – to na pewno delikatne określenie na aktualną kondycję Polaków. Wcześniej pisałam o 27% zadeklarowanych „couch potatoes” w Szwecji. W Polsce mamy ich aż 59%! Co więcej, tylko 5%(!) mówi o regularnych ćwiczeniach.

Nie jesteśmy zbyt usportowionym krajem, ale wierzymy ze Skandynawią dla Aktywnych, że to się zmieni! Ja, pod wpływem Rowerowego Potopu sama zakupiłam rower i się w nich zakochałam (coś już o tym wiecie), a teraz… zaczynam biegać! Więcej wkrótce!:)

Pozdrawiam Was gorąco, sportowo, w drodze na squasha!

cecilia_larsson_lantz-parkour_in_stockholm-3073


Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.