Supermoce szwedzkiego paszportu

Skandynawia | Brak komentarzy

Ostatnie wiadomości ze strony thelocal.se donoszą o nowym rankingu opublikowanym przez firmę Henley & Partners, który informuje o najbardziej “pożądanych” paszportach umożliwiających swobodne podróżowanie.

Według indeksu Szwecja zajmuje na liście trzecie miejsce (dostęp 187 krajów). Ex aequo z Finlandią, Francją, Włochami, Hiszpanią i Koreą Południową. Na pierwszym miejscu jest Japonia (189 krajów), a na drugim Singapur i Niemcy (188). Natomiast Norwegia znalazła się zaraz za swoimi sąsiadami, czyli na miejscu czwartym, a Dania na piątym.

Jak się okazuje z nami też nie jest tak źle (wbrew moim oczekiwaniom, ale to pewnie myślenie stereotypem), ponieważ Polska uplasowała się na miejscu dwunastym z dostępem aż do 175 krajów.
Kraje ze strefy Schengen tradycyjnie wyprzedziły w indeksie pozostałe, ze względu na swobodne podróżowanie do większej  części Europy, ale na przykład kraje azjatyckie nadrabiają zaległości dzięki wzmocnionemu handlowi międzynarodowemu i stosunkom dyplomatycznym.

Wspomniany indeks Henley & Partners  analizuje 199 różnych paszportów pod kątem dostępu do 227 miejsc docelowych.

Nie słyszałam wcześniej o jego istnieniu, a przyznaję, że jest to pewnego rodzaju ciekawostka. Dla miłośników podróżowania tym bardziej 😉

Przy okazji rozmowy o paszportach, pamiętajcie, że aby popłynąć naszym promem z Gdyni do Karlskrony trzeba mieć ważny dowód osobisty lub właśnie paszport. To samo dotyczy dzieci. Nawet jeśli wybieracie się na 24 h rejs bez zejścia na ląd: Weekend na morzu lub Rejs wakacyjny. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na naszej stronie internetowej.

Zdj. główne za stroną www.thelocal.se: Fredrik Sandberg/TT