Świat według Lindgren

Skandynawia | Brak komentarzy

Gdyby ten tekst pisała sama Astrid Lindgren, być może rozpoczynałby się tak:

Dawno temu, a może nie aż tak dawno, bo 14 listopada 1907 roku, w małej tajemniczej miejscowości w pobliżu Vimmerby w szwedzkiej Smolandii, przyszła na świat dziewczynka z zadartym noskiem i mnóstwem piegów na buzi. Od pierwszej chwili było wiadomo, że będą z nią same kłopoty…

Nic bardziej mylnego, ponieważ okazało się, że zamiast kłopotów pisarka przysporzyła nam dużo radości i do dnia dzisiejszego jest jedną z najbardziej popularnych autorek książek dla dzieci.

Astrid Lidgren

Kiedy miała 13 lat jedno z jej wypracowań ukazało się w Gazecie Vimmerby. A kiedy ukończyła lat 16, zdała egzamin końcowy w gimnazjum z języka szwedzkiego z oceną celującą. Rok później zaproponowano jej nawet pracę we wspomnianej gazecie. Była tam korektorką, pisała krótkie notki i reportaże. Potem wyjechała do Sztokholmu, gdzie skończyła kurs maszynopisania i została prywatną sekretarką w dziale radiowym Szwedzkiej Centrali Księgarskiej. Następnie została asystentką redaktora w Królewskim Klubie Automobilowym. Tam też poznała swojego szefa i przyszłego męża, Sture Lindgrena.

Po drodze wyszła za mąż, urodziła dwoje dzieci, pracowała tu i tam, ale najważniejsze jest, że wymyśliła dla nas te wszystkie zwariowane historie.

Astrid Lindgren napisała ponad 40 książek, tworzyła sztuki teatralne, scenariusze do filmów, do seriali radiowych i telewizyjnych.

Pipii Langstrump czyli Pippi Pończoszanka (której głos w polskiej wersji językowej podkładała kiedyś Maja Złotowska, pamiętacie?), bracia Lwie Serce, Mio, Emil ze Smalandii, dzieci z Bullerbyn, Karlsson z Dachu –  to tylko niektóre postaci wymyślone przez najsłynniejszą pisarkę dla dzieci.

Pipi

Ależ ja zazdrościłam Pipii! Nie dość, że miała konia, oswojoną małpkę, to na dodatek mieszkała sama w Wilii Śmiesznotce, nie musiała się nikogo słuchać i robiła to, na co miała ochotę. Dorośli oczywiście nie podzielali entuzjazmu dzieci zapatrzonych w rudowłosą dziewczynkę. Ta jednak potrafiła poradzić sobie w każdej sytuacji, pomóc słabszym i potrzebującym, znaleźć rozwiązanie każdego problemu, a że przy okazji była też małym psotnikiem… Cóż, nie ma przecież dzieci doskonałych 😉

Astrid Lindgren zmarła w Sztokholmie w 2002 roku w wieku 94 lat. W tym samym roku rząd szwedzki ustanowił bardzo ważną międzynarodową nagrodę jej pamięci. ALMA to taki Nobel literatury dziecięcej. Przyznaje się ją każdego roku autorom książek dla dzieci, ilustratorom literatury dziecięcej lub osobom, które pracują nad tym, aby dzieci mogły czytać dobre książki.

Obecnie w miejscowości Vimmerby znajduje się Świat Astrid Lindgren. Można tam odkrywać miejsca znane z jej książek – zajrzeć do Villa Villekulla, gdzie mieszka Pippi, odwiedzić Bullerbyn, wejść do drewutni Emila, a nawet spotkać bohaterów książek. Na miejscu jest też mnóstwo innych atrakcji – pomysłowe place zabaw, miasteczko Vimmerby w miniaturze (nawet dzieci muszą się schylać wchodząc do domów), krótkie przedstawienia teatralne, tor przeszkód „nie-dotykaj-ziemi”. Są też oczywiście bary i restauracje, miejsca na piknik oraz sklepy z pamiątkami.

Astrid1

Jeśli chcielibyście zobaczyć to na własne oczy, ba, przeżyć to na własnej skórze, to zajrzyjcie na naszą stronę www.stenaline.pl/do-szwecji/rejsy-turystyczne/kraina-pippi i wybierzcie się razem z nami na poszukiwanie…Straconego czasu? Nie, zwariowanej przygody z lat dziecięcych 🙂

1


Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.