Święto Narodowe w Szwecji

Skandynawia | Brak komentarzy

Szwecja 6 czerwca obchodzi swoje Narodowe Święto.
A wszystko to na pamiątkę wydarzeń z roku 1523, kiedy to Gustaw Waza został ogłoszony królem Szwecji, po uprzednim zerwaniu Unii Kalmarskiej (Unia Szwecji, Danii i Norwegii). Od tego czasu mówi się o Królestwie Szwedzkim. Poza tym 6 czerwca 1809 roku uchwalono również konstytucję, która obowiązywała aż do wejścia w życie ustawy z roku 1974.

National holiday2

Status święta państwowego dzień 6 czerwca otrzymał w 1983, wcześniej obchodzony był jako Dzień Flagi oraz jako Dzień Gustawa I Wazy. A od roku 2005 jest to także dzień ustawowo wolny od pracy.

I choć Szwedzi tego dnia nie pracują, nie można powiedzieć, aby jakoś hucznie świętowali. Spotykają się raczej w gronie rodzinnym czy z przyjaciółmi lub, jeśli pogoda dopisze, spędzają czas na łonie natury. Dla nich zdecydowanie ważniejszy jest Midsommar: ludowe święto, które obchodzą bardzo hucznie. Nie mogę się nadziwić, że do tej pory nie napisałyśmy Wam jeszcze o Midsommar… Najwyższa pora to nadrobić.

Natomiast w Norwegii zupełnie inaczej wyglądają obchody święta narodowego, które przypada na dzień 17 maja. Ludzie wychodzą na ulice, tańczą i śpiewają, biorą udział w licznych paradach. Wszędzie panuje radosna atmosfera, uczestnicy przywdziewają swoje tradycyjne regionalne stroje nazywane bunad, które różnią się ode siebie kolorem i stylem, a przy okazji wskazują na region pochodzenia właściciela danego ubioru.

Zresztą sami zobaczcie na filmiku, który w trafny sposób oddaje tę różnice między sąsiadami:


Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.