Szwedzki klimat

Skandynawia | Brak komentarzy

Różnica temperatur w zimie i latem w Szwecji osiąga ekstremum, ale ogólnie rzecz biorąc, kraj ten cieszy się umiarkowanym klimatem, dzięki Prądowi Zatokowemu.

Nad kołem podbiegunowym zima jest ciężka, a temperatura spada poniżej -30 ° C, podczas gdy letnie temperatury tutaj, a także w pozostałej części kraju, regularnie spadają o 20 ° C. Na południu zima jest zwykle łagodna, a ze średnią temperaturą powyżej 0 ° C. Północ Szwecji ma wyraźną letnią przewagę, gdyż temperatury rzadko są ekstremalne, a poziom wilgotności nie jest wysoki. Jednak tegoroczne temperatury zaskoczyły absolutnie wszystkich, takiego lata nie pamięta nikt nie tylko w Polsce, ale i w Szwecji również. Kraj można podzielić kraj na trzy regiony ze względu na klimat; środkowa i południowa Szwecja, północny wschód i północny-zachód, oraz daleko na północ.

W środkowej i południowej Szwecji zimy są krótkie i dość chłodne, a temperatury w lecie są podobne jak w Polsce, ale o wiele więcej światła dziennego. Na północnym wschodzie zimy są surowe, a północna część tego obszaru potrafi zaskoczyć wyjątkowo ciepłym latem. Na dalekiej północy zimy są ciężkie, a śnieg leży cały rok na wzniesieniach. Tamtejsze lata są krótkie i zmienne. A ponieważ Szwecja leży na dużej szerokości geograficznej, większość kraju ma bardzo długie godziny w lecie i bardzo długie noce w zimie.

Pogoda, choć w bardziej bliskich nam obszarach podobna do Polski, potrafi nie lada zaskoczyć każdego z nas. Co lubicie najbardziej w Szwedzkiej pogodzie?

Aktualne informacje o pogodzie w Szwecji można znaleźć na stronie SMHI.

 

Tags: ,