Uppsala – kolebka innowacji

Skandynawia | Brak komentarzy

Uzbrojona w znakomite dziedzictwo akademickie i ducha innowacji, Uppsala jest znana na całym świecie jako inkubator pomysłów z mocą kształtowania przyszłości.

Uppsala – „Cambridge Szwecji” – to miasto uniwersyteckie i centrum nowych pomysłów. Ale co sprawia, że ​​sąsiadujące ze Sztokholmem miasto jest tak mocno innowacyjne? Jej akademicka wzniosłość sięga wieków. Założony w XV wieku światowej sławy Uniwersytet w Uppsali (UU) jest najstarszym w Szwecji. Ważną rolę odgrywa fakt, że Uppsala przyciąga studentów, przedsiębiorców i talenty z całego świata, a zbieżność środowisk akademickich i odrębna kultura biznesowa tworzą żyzny grunt do współpracy. Miasto ma zasłużoną reputację wśród innowacyjnych myślicieli, takich jak Carl Linnaeus po założyciela Skype’a Niklasa Zennströma, a rodowód pozostaje równie silny do dziś.

Poświadczenia zrównoważonego rozwoju Uppsali są celebrowane daleko poza granicami Szwecji. W 2018 r. i ponownie w maju 2020 r. miasto zostało zwycięzcą globalnego konkursu WWF One Planet City Challenge. Jury szczególnie doceniło jego międzysektorowe interwencje na rzecz zrównoważonego rozwoju i silny nacisk na ekologiczne rozwiązania w zakresie mobilności.

Uniwersytet w Uppsali

Ducha innowacji w Uppsali czuć już na dworcu centralnym, obok którego Juvelen – najbardziej zrównoważony biurowiec w Skandynawii – domaga się Twojej uwagi. Ukończony w 2019 roku, ten uderzający, przypominający klejnot, sześciopiętrowy punkt orientacyjny, został zaprojektowany z wykorzystaniem ekologicznych rozwiązań energetycznych wraz z wieloma innymi zrównoważonymi innowacjami, które przyczyniły się do uzyskania certyfikatu Platinum LEED. Aby zwiedzić miasto, koniecznie wskocz na rower. Dzięki dobrze rozwiniętej sieci ścieżek rowerowych łatwo zrozumieć, dlaczego Uppsala została uznana za najbardziej przyjazne dla rowerzystów miasto Szwecji trzeci rok z rzędu w maju 2020 roku. Żadna wizyta w Uppsali nie byłaby kompletna bez odkrycia XVIII-wiecznej spuścizny jej najsłynniejszego naukowca i botanika, Carla Linneusza. Istnieje kilka inspirujących ogrodów i domów muzealnych do zwiedzania – w tym Muzeum Linneusza i dwa centralnie położone miejsca Ogród Linneusza i Ogród Botaniczny.

Możesz zaparkować swój rower w Cykelgaraget – nowoczesnym dwupoziomowym parkingu rowerowym z miejscem na 1200 rowerów. Modernistyczny, przeszklony budynek ma dach łączący panele słoneczne i pochłaniacz deszczu, zapobiegający zalaniu pobliskich ulic.

Torując drogę nowym pomysłom

Kontynuując reputację Uppsali, jako centrum kluczowych pomysłów, nadchodzi nowe pokolenie myślicieli. Maria Strömme – najmłodsza w historii szwedzka profesor technologii i mózg operacyjny rozwiązania Upsalite w nanotechnologii – jest znakomitym przykładem. Innymi godnymi uwagi przedsiębiorcami są Jason Dainter i Kristofer Klerfalk – para założycieli centrów coworkingowych BASE10. Tymczasem Uppsala Innovation Center (UIC) znalazło się w rankingu Top 5 Public Business Incubator World Top 5 przez UBI Global identyfikuje inkubatory na całym świecie. Każdego roku około 80 start-upów i projektów trafia do programów rozwoju biznesu UIC. Cancer Diagnostics, Textcloud i Newergy to trzy młode firmy, które są obecnie wspierane Wizyta w Uppsali pozwoli rzucić okiem w przyszłość zrównoważonego życia w mieście, wywodzącego się z naukowego i akademickiego dziedzictwa miasta.