Wielkie zakupy, czyli Black Friday

Skandynawia | Brak komentarzy

Was też ogarnia szaleństwo związane z wyprzedażą pod nazwą Black Friday? Zwyczaj ten przybył do nas, jak również inne znane nam skądinąd święta, ze Stanów Zjednoczonych.

Black Friday, czyli Czarny Piątek to dzień największych wyprzedaży w roku. Odbywają się one w Stanach Zjednoczonych (a oprócz tego też np. w Kanadzie czy Wielkiej Brytanii) cyklicznie co roku w ostatni piątek listopada, następnego dnia po słynnym Święcie Dziękczynienia. Wyprzedaże z okazji Black Friday uznawane są za największe obniżki cen pojawiające się w sklepach. A tak naprawdę wszędzie, gdzie można coś sprzedać 😉

W Stanach rabaty bywają rzeczywiście imponujące: 50% bądź nawet 70%, w Polsce póki co kształtują się bez szaleństw w granicach 20-30 %. Z tego co zaobserwowałam akurat wśród tych marek, które mnie interesują i sumiennie wysyłają mi informacje na mejla.

W firmie Stena Line też poddaliśmy się temu zakupowemu szaleństwu i przygotowaliśmy promocje z rabatem od 50%. Praktycznie na wszystkie rejsy: transport, wyjazdy z zejsciem na ląd i rejsy rozrywkowe bez schodzenia z promu. Ba, mało tego! Nasz Black Friday przedłużyliśmy do poniedziałku włącznie. Można powiedzieć, że zrobiliśmy wyprzedaż bez przerw od piątku do Cyber Poniedziałku (Cyber Monday). Ponieważ okazuje się, że takim właśnie określeniem nazywany jest początek tygodnia po piątkowej obniżce.

Cyber Monday to dzień pod bardzo wieloma względami podobny do słynnego Czarnego Piątku, z tym że dotyczy głównie sklepów internetowych. Są to głównie sklepy działające w Ameryce Północnej, ale też i w wielu różnych krajach na kontynencie europejskim. Nie dotyczy to jednak krajów anglosaskich takich jak Wielka Brytania czy Irlandia. Również w innych państwach Europy, dużych i małych, bogatych i biednych, zachodnich i wschodnich, organizowane są w tym dniu różnej skali wyprzedaże. Przypadający kilka dni wcześniej Black Friday teoretycznie dotyczy sklepów stacjonarnych, a Cyber Monday internetowych. Ale prawda jest taka, że podział ten już się praktycznie zaciera.

Jeśli jednak planujecie wyjazd z samochodem lub choćby krótki wypad do Szwecji, to koniecznie zajrzyjcie na naszą stronę!

Zawsze miło zaoszczędzić trochę gotówki, prawda? 😉

 


Zostaw odpowiedź

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.